A A+ A++

Chociaż procesory obsługujące standard PCIe 5.0 są na rynku od kilkunastu miesięcy, to stosowne nośniki dopiero teraz powoli zaczynają pojawiać się na rynku. Jednym z takich SSD jest AORUS Gen.5 10000, który będzie dostępny w dwóch wariantach, różniących się pojemnością oraz prędkością odczytu i zapisu. Najbardziej w oczy rzuca się jednak masywny radiator mający zapewnić odpowiednią kulturę pracy nośnika. Jest tylko jeden mały problem, a mianowicie brak kompatybilności z wieloma płytami głównymi.

AORUS Gen5 10000 ma zachwycić wydajnością i kulturą pracy. Niestety odbędzie się to kosztem kompatybilności z wieloma płytami głównymi.

GIGABYTE ujawnił pełną specyfikacją SSD AORUS Gen.5 10000. Opcjonalny radiator zaskakuje rozmiarem [1]

GIGABYTE AORUS 10000 SSD Gen.5 – tajwański producent prezentuje pierwsze wyniki wydajności nośnika SSD PCIe 5.0

W sierpniu ubiegłego roku GIGABYTE zaprezentował AORUS Gen.5 10000 oparty o kontroler Phison E26 i przedstawił pierwsze, zachęcające wyniki wydajności. Według testów sekwencyjny odczyt wynosił 12,5 GB/s, a zapis sięgał 10 GB/s. Niestety, w oficjalnej specyfikacji deklarowane wartości tych parametrów nie robią już takiego wrażenia, gdyż odczyt sięga 10 GB/s, a zapis 9,5 GB/s dla nośnika o pojemności 2 TB. Mniej pojemny wariant może pochwalić się prędkościami rzędu 9,5 GB/s przy odczycie i 8,5 GB/s przy zapisie. Ponadto obie wersje SSD charakteryzują się współczynnikiem MTBF na poziomie 1,6 miliona godzin i pięcioletnią gwarancją, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty limit odpowiednio 1400 TB i 700 TB.

GIGABYTE ujawnił pełną specyfikacją SSD AORUS Gen.5 10000. Opcjonalny radiator zaskakuje rozmiarem [2]

CFD Gaming 2 TB – pierwszy konsumencki SSD z PCIe 5.0 przetestowany. Kultura pracy pozostawia wiele do życzenia

Najciekawszym elementem nowego nośnika marki AORUS jest jednak opcjonalny system chłodzenia o nazwie M.2 Thermal Guard XTREME, który pierwszy raz został wykorzystany w poprzedniej generacji SSD od Tajwańczyków. Według producenta jest to w dalszym ciągu najlepsze rozwiązanie, aby zapewnić stabilną temperaturę pracy, nieprzekraczającą 60 stopni Celsjusza. Problem pojawia się w momencie, gdy ów konstrukcję trzeba zamontować. System chłodzenia wraz z dyskiem ma wymiary 92 x 23,5 x 44,7 mm i okazuje się, że spora część płyt głównych jest z chłodzeniem niekompatybilna. Co zaskakujące, mowa tu o tylko i wyłącznie o komponentach spod marek AORUS i GIGABYTE, których listę można zobaczyć na stronie producenta. Cena i dokładna data premiery nie zostały jeszcze ujawnione, aczkolwiek jest to prawdopodobnie kwestia paru tygodni.

Źródło: AORUS, Tom’s Hardware

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCeny gazu w Europie w dół
Następny artykułLublin otworzy dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Sportowe rywalizacje nad Zalewem Zemborzyckim