A A+ A++

Lublin to najbezpieczniejsze miasto do zamieszkania – wynika z badania serwisu Otodom. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski – Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Autor: housemarket.pl 20 maja 2020 09:48

Chcesz czuć się bezpiecznie – zamieszkaj w Lublinie

Według oceny mieszkańców najwyżej w Rankingu Dzielnic Otodom znalazł się Lublin, w którym średnia ocena bezpieczeństwa to 3,92. Aby zlokalizować najbezpieczniejszą i najmniej bezpieczną dzielnicę, Otodom o opinię zapytał 2 300 mieszkańców miasta o to, czy czują się bezpiecznie po zmroku oraz czy ich zdaniem dzieci są bezpieczne poza domem. Wyniki wskazują, że Lublin jest najbezpieczniejszy na swoich obrzeżach. Dawne tereny podmiejskie, wsie i mniejsze miasta wchłonięte w pewnym momencie przez rozrastającą się aglomerację, charakteryzują się niską zabudową jednorodzinną. Wiodą one prym w Rankingu Dzielnic Otodom, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Ten trend jest widoczny także w innych polskich miastach.

Najbezpieczniej, zdaniem ankietowanych, jest na Sławinie, Szerokich i Abramowicach. To trzy z najwyżej ocenianych dzielnic Lublina gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, zwycięską lokalizację oceniono aż na 4,38. W dużej mierze przesądziło o tym poczucie bezpieczeństwa po zmroku, bo odpowiedzi na drugie ze szczegółowych pytań, o bezpieczeństwo dzieci pozostających poza domem bez opieki dorosłych najlepsze były się w Abramowicach.

– Sławin i Szerokie to w większości osiedla domków jednorodzinnych umiejscowione w bliskiej odległości od centrum Lublina. Przez lokalizacje i obowiązujące w nich ceny właścicieli nieruchomości należy zaliczyć do raczej zamożnych. Ten typowo mieszkalny i nieco elitarny charakter dzielnic z pewnością wpływa na wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – informuje Łukasz Łukawski, 4te piętro.

Białystok, Gdańsk i Szczecin na podium

Tuż za Lublinem, z oceną 3,91 punktów znalazły się razem Białystok i Gdańsk, a ostatnie, trzecie miejsce na podium przypadło Szczecinowi, który uzyskał notę 3,85. Kolejne pozycje, za zwycięską trójką, przypadły Warszawie (3,84), Gdyni (3,81) i Poznaniowi (3,78). Choć są oczywiście wyjątki na poziomie poszczególnych dzielnic, to w ocenie ogólnej właśnie te miasta zostały uznane za najbardziej bezpieczne w oczach mieszkańców.

Okazuje się, że mieszkańcy Białegostoku czują się wyjątkowo pewnie w swoim mieście. W opinii ankietowanych, niemal połowa dzielnic zasłużyła na ocenę wyższą niż cztery punkty w pięciopunktowej skali. Warto podkreślić, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom sprzed trzech lat Białystok również zgarnął świetne noty za bezpieczeństwo. Respondenci zgodnie orzekli, że najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku jest Jaroszówka. Na drugim miejscu uplasował się Słoneczny Stok, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Dojlidom.

– Wszystkie trzy dzielnice, które okazały się najbezpieczniejsze są oddalone od centrum Białegostoku. Na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców mógł mieć wpływ ich spokojny, mieszkalny charakter – powiedział Piotr Kurzawa z biura Express House Nieruchomości.

Z kolei aż szesnaście dzielnic Gdańska otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy, mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedynka: Uczcili rocznicę bitwy o Monte Cassino
Następny artykułTarnobrzeg: Pijana 21-latka chodziła po dachu szkoły, wyzywała, kopała i pluła na policjantów