A A+ A++

Trwa czwarty dzień Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To jednak nie tylko święto kina, podczas którego mamy okazję przede wszystkim obcować z rodzimymi produkcjami, brać udział w licznych spotkaniach z twórcami lub innych wydarzeniach towarzyszących, ale również dobry moment, aby nauczyć się postępować w myśl zasady zero waste.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powrócił do Gdyni w swojej tradycyjnej formule. Po roku przerwy spowodowanej pandemią święto kina ponownie odbywa się z udziałem aktorów, twórców, dziennikarzy oraz publiczności. 

FPFF to przede wszystkim pokazy filmów, które walczą w kilku konkursach o nagrody i uznanie widzów. Ale to także sekcje: „Czysta Klasyka”, „Gdynia Dzieciom”, „Filmy z Gdyni”, „Polonica”, „Gdynia Industry” czy pokazy specjalne.

To również mnóstwo spotkań z twórcami, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące. To miasteczko filmowe, które podczas festiwalu tętni życiem. Z pewnością nie lada gratką dla miłośników kina – poza wrażeniami artystycznymi – jest możliwość zobaczenia ulubionego artysty na żywo, zrobienie sobie z nim zdjęcia albo selfie na fotelu reżysera przed budynkiem Gdyńskiego Centrum Filmowego.

W trosce o środowisko

FPFF – podobnie jak inne wydarzenia na tak dużą skalę – generuje  ślad węglowy. Dlatego organizatorom zależy, by go minimalizować. Zmieniać nawyki i wprowadzać ekologiczne rozwiązania, które sprawiają, że festiwal jest bardziej zielonym.
 
Realne efekty w tej dziedzinie można osiągać tylko poprzez świadome, systematyczne i długofalowe działania. Dbanie o środowisko tylko od święta to zdecydowanie za mało. Zatem zmiany, które wprowadzono w tym roku dotyczą nie tylko okresu festiwalowego, ale towarzyszą zespołowi Gdyńskiego Centrum Filmowemu przez cały rok.

Na zdj. wystawa „Krzysztof Kieślowski – Bez końca", fot. Karol Stańczak
Na zdj. wystawa „Krzysztof Kieślowski – Bez końca”, fot. Karol Stańczak

Nowe pakiety festiwalowe

Podczas 46. edycji FPFF zmniejszone liczbę drukowanych katalogów, pozostawiając je wyłącznie w formie limitowanej edycji. W szerokiej dystrybucji wybrano formę elektroniczną wydawnictwa.

W druku katalogu oraz programu festiwalu zastosowano papier ekologiczny produkowany z drewna, który gwarantuje odpowiedzialne wykorzystanie zasobów leśnych.

Znacznie ograniczono ilość włączanych do pakietów festiwalowych drukowanych materiałów promocyjnych sponsorów i partnerów. Zastąpiono je reklamami wyświetlanymi na planszach LED.

Materiały informacyjne, takie jak katalog czy program, udostępniono online: można je pobrać poprzez zeskanowanie kodów QR. A jednorazowe gadżety festiwalowe zastąpiono upominkami wielorazowego użytku.
 

Mniej plastiku i śmieci

Dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni wszyscy widzowie festiwalu mogą skorzystać z wody pitnej dostępnej w dystrybutorach ustawionych na placu Grunwaldzkim, tuż obok Teatru Muzycznego i Gdyńskiego Centrum Filmowego. Dzięki temu nie trzeba kupować napojów w plastikowych butelkach. Poza tym podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych woda serwowana jest wyłącznie w dzbankach i szklanych butelkach.

– Bardzo chętnie włączyliśmy się do tej akcji proekologicznej. Po raz pierwszy nasze karafki i dystrybutory na wodę pojawiły się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Od wielu lat promujemy picie wody z kranu. Jest smaczna, zdrowa i nie wymaga filtrowania. Mieszkańcy Gdyni bardzo dobrze o tym wiedzą, ale na festiwalu mamy gości z różnych stron kraju i za granicy. Z tego co widać, pomysł został bardzo dobrze przyjęty i ludzie chętnie korzystają z naszej kranówki. Dla środowiska to także działania proekologiczne, bo to przede wszystkim mniej plastiku. Popieramy inicjatywę organizatorów festiwalu i liczymy na to, że takie praktyki będą powszechnym standardem na wszystkich gdyńskich imprezach, kongresach i konferencjach – informuje Anna Szpajer, rzecznik prasowy PEWIK Gdynia.

Z kolei bilety na festiwalowe seanse można pobrać na telefon w formie elektronicznej. Nie trzeba już mieć papierowych wydruków. Elementy festiwalowej scenografii, dekoracji oraz wyposażenia wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu możemy je ponownie wykorzystać w przyszłości.
 
O innych działaniach proekologicznych podczas tegorocznego festiwalu można przeczytać na stronie internetowej FPFF.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWTA w Ostrawie: Magda Linette awansowała do półfinału w deblu
Następny artykułPracownicy B+K oddają krew