A A+ A++

Kolejna edycja Festiwalu Szekspirowskiego zbliża się wielkimi krokami. Będzie szczególna: nie dość, że wciąż trwa pandemia, która sprawia, że festiwal musi się odbywać zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, na dodatek będzie to pierwsze wydanie imprezy bez jej założyciela, dobrego ducha i siły napędowej. Jerzy Limon zmarł kilka miesięcy temu, w trakcie wstępnych przygotowań do tegorocznego festiwalu.

Organizatorki i organizatorzy zapewniają, że robią wszystko, żeby wydarzenie miało odpowiednią rangę, rozmach największy, jaki można osiągnąć w pandemicznych warunkach i odbywało się w duchu założeń swojego pomysłodawcy.

Właśnie ogłoszony został program główny tegorocznego festiwalu. Składa się na niego kilka spektakli zrealizowanych przez teatry z różnych części Europy: Portugalii, Włoch, Litwy i Belgii oraz z Polski. Wszystko wskazuje na to, że uda się je pokazać w tradycyjnej formie: na żywo, na scenie, z udziałem publiczności.

Festiwal Szekspirowski. Europejskie interpretacje

Tegoroczny festiwal otworzy pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie to adaptacja jednego z najważniejszych szekspirowskich dramatów, „Burzy”, którą reżyseruje Szymon Kaczmarek. „Antoniusza i Kleopatrę” w reżyserii Tiago Rodriguesa przywiezie do Gdańska Teatro Nacional D. Maria II z Lizbony. To opowieść o miłości dwojga kochanków w formie pieśni, które do siebie śpiewają.

Włoskie artystki i artyści z grupy imPerfect Dancers zaprezentują nieśmiertelną historię miłosną, tragedię „Romeo i Julia” w reżyserii Waltera Matteiniego i Iny Broeckx. Jest w ich spektaklu przeniesiona do swoistego bezczasu, a inscenizacja skupiona jest na fizycznej stronie relacji międzyludzkich. Gwoździem programu może stać się propozycja z wileńskiego teatru OKT: „Otello” w reżyserii Oskarasa Korsunovasa. Przeniesiona we współczesne czasy opowiada o relacji bogatych państw do problemu uchodźstwa. Listę tegorocznych spektakli zamyka „Billy’s Violence” w reżyserii Jana Lauwersa, spektakl przygotowany przez grupę NeedCompany. Belgijskie artystki i artyści wybrali z tekstów Szekspira sceny przemocy, tworząc jej bolesny katalog.

Festiwal Szekspirowski odbędzie się w Gdańsku w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niedzielę zbiórka publiczna na rzecz chorego Nikosia pod „Józefem”
Następny artykułLGD „Ziemia Łęczycka” zaprasza na szkolenia