A A+ A++

– Pierwsze spotkanie potwierdziło, że taki organ jak Gdańska Rada Architektury jest bardzo potrzebny, dlatego że rozwiązania służące przestrzeni publicznej powinny być utrzymane na jak najwyższym poziomie, a nie zawsze tak jest. Spotkanie było w pełni operacyjne. W gronie najlepszych specjalistów dyskutowaliśmy o konkretnych propozycjach inwestorów, które zaprezentował prof. Lorens – mówi “Wyborczej” o spotkaniu prof. Lucyna Nyka, przewodnicząca rady, architektka z Politechniki Gdańskiej.

Przypomnijmy, że rada została powołana przez szefa Biura Architekta Miasta, urbanistę prof. Piotra Lorensa. Biuro jest zupełnie nową komórką, działającą w gdańskim magistracie, i powstało z połączenia biura miejskiego konserwatora zabytków oraz referatu planów i marketingu, podlegającego Wydziałowi Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Prof. Lorens funkcję architekta miasta zaczął pełnić 12 kwietnia.

Pierwsza decyzja: konkurs na projekt wejścia na plażę

Przewodnicząca rady zapewnia, że rozmowa na inaugurującym spotkaniu dotyczyła konkretów i nie sprowadzała się jedynie do akademickiej dysputy w gronie specjalistów. Na stół wyłożono problemy, z jakimi architekci będą musieli zmierzyć się w pierwszej kolejności.

– Dyskutowana była koncepcja nowej zabudowy na Wyspie Spichrzów, omawialiśmy również temat zagospodarowania wejścia na plażę na Stogach. Założenia są takie, aby nadać tej przestrzeni odpowiednią rangę – przekazuje prof. Nyka.

– Rada podjęła decyzję o wyłonieniu składu sądu konkursowego, który to konkurs przewidujemy jako kontynuację warsztatów projektowych na wejście na plażę na Stogach – uzupełnia prof. Lorens.

Plaża na Stogach każdego sezonu przyciąga setki tysięcy plażowiczów, a aranżacja jej przestrzeni, wejścia i okolic, zatrzymała się w czasie dziesiątki lat temu – “wyrósł” natomiast dominujący w krajobrazie terminal kontenerowy DCT. Jako inspirację do zmian prof. Nyka przywołała przykład Rotterdamu, gdzie plaże miejskie służące turystyce i rekreacji wpisane są w mocno uprzemysłowione nabrzeże.

Plaża na Stogach. W tle terminal kontenerowy DCT MICHAŁ RYNIAK

Na spotkaniu poruszano również temat odpowiedniej aranżacji ul. 3 Maja, na odcinku od Nowych Ogrodów po plac Zebrań Ludowych. W planach jest budowa (pomiędzy aresztem a budynkami sądu) nowej siedziby prokuratury. Jak słyszymy, wygląd ulicy powinien zatem odpowiadać obiektom użyteczności publicznej o wysokiej randze.

Kto wymyśli wygląd Gdańska?

W skład rady wchodzi w sumie 18 architektów i urbanistów z renomowanych biur architektonicznych i ze świata akademickiego, zarówno z Gdańska, jak i z innych miast.

– Rada złożona jest nie tylko ze znakomitych akademików najlepszych polskich uczelni, ale również z praktyków o doświadczeniu uznanym w skali międzynarodowej – mówi prof. Lorens.

W radzie zasiada m.in. prof. Ewa Kuryłowicz z Warszawy, autorytet w dziedzinie architektury i projektowania inwestycji zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej; dr Bolesław Stelmach, odpowiedzialny m.in. za nagradzany projekt Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W radzie zasiadają także m.in. prof. Antoni Taraszkiewicz i dr Wojciech Targowski, którzy wymyślili wygląd gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności, czy Jacek Droszcz i Andrzej Kwieciński, współautorzy projektu Muzeum II Wojny Światowej.

Gremium spotykać się będzie przynajmniej raz na trzy miesiące. Jego członkowie nie pobierają od miasta żadnego wynagrodzenia.

– Rada ma na celu wywołać dyskusję o rozwiązaniach urbanistyczno-architektonicznych dla najlepszych lokalizacji w mieście. Jeśli inwestorzy będą proponowali rozwiązania, które nie będą licowały z wysoką rangą miasta, to rada może stać się rodzajem mediatora pomiędzy projektantami, inwestorem a konserwatorem zabytków. Pełnimy rolę ciała społeczno-doradczego – mówi prof. Nyka.

 Pełny skład Gdańskiej Rady Architektury:

  • prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka – Gdańsk – przewodnicząca rady,
  • mgr inż. arch. Zbigniew Maćków – Wrocław – zastępca przewodniczącej rady,
  • dr inż. arch. Monika Arczyńska – Gdańsk,
  • mgr inż. arch. Jacek Droszcz – Gdańsk,
  • prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Gzell – Warszawa,
  • dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak – Kraków,
  • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Warszawa,
  • mgr inż. arch. Andrzej Kwieciński – Gdańsk,
  • mgr inż. arch. Michał Leszczyński – Warszawa,
  • dr inż. arch. Bartosz Macikowski – Gdańsk (IARP),
  • mgr inż. arch. Paweł Majkusiak – Warszawa,
  • dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis – Warszawa,
  • dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach – Lublin/Warszawa,
  • prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz – Gdańsk,
  • dr inż. arch. Wojciech Targowski – Gdańsk (MKUA),
  • mgr inż. arch. Paweł Wład-Kowalski – Gdańsk (SARP),
  • mgr inż. arch. Szymon Wojciechowski – Warszawa,
  • dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung – Gdańsk.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFacebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują ogólnopolski program edukacyjny „Przystań w sieci”
Następny artykułRozmowa z Marianem Turskim