A A+ A++

Po wielu tygodniach rozmów i negocjacji, wczoraj ministrowie energii krajów Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie narzucenia limitu cenowego na gaz ziemny. To kolejna próba poradzenia sobie Europy z kryzysem energetycznym, wyniszczającym przedsiębiorstwa na Starym Kontynencie i prowadzącym do znaczącego wzrostu kosztów życia konsumentów. Ministrowie wyrazili zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.

Aby doszło do uaktywnienia limitu, cena gazu TTF musi być także o 35 EUR/MWh wyższa niż cena referencyjna bazująca na szacunkach notowań na kolejne 3 dni.

Planowane wejście w życia limitu cen gazu ma mieć miejsce 15 lutego 2023 r. Do tego czasu konieczne jest zaakceptowanie limitu na piśmie przez wszystkie kraje UE. Warto jednak wspomnieć, że obecnie notowania gazu w UE są niższe – wczoraj benchmark TTF zakończył sesję na 9-procentowym minusie na poziomie 107 EUR/MWh. Niemniej, jeszcze w sierpniu cena gazu w Europie sięgnęła rekordowych 343 EUR/MWh i to właśnie ta sytuacja zapoczątkowała szereg rozmów na temat limitów cen gazu.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Sytuacja w Europie była jednym z czynników negatywnie wpływających na ceny gazu także w USA na początku tygodnia. Niemniej, warto mieć na uwadze to, że notowania gazu w UE są i tak znacznie wyższe od tych w Stanach Zjednoczonych za sprawą ogromnych możliwości wydobycia gazu z łupków w USA.

MIEDŹ

Patowa sytuacja Chin a popyt na miedź.

Nowy tydzień na rynku miedzi rozpoczął się od mieszanych nastrojów inwestorów. Cena miedzi w USA oscyluje wciąż w okolicach 3,73-3,80 USD za funt, przy czym obecnie wycena porusza się przy poziomie 3,78 USD za funt.

Wsparciem dla notowań miedzi dzisiaj pozostaje słabość dolara. Niemniej, negatywnie na ceny działa niepewna sytuacja w Chinach. Państwo Środka poluzowało obostrzenia związane z pandemią i wycofało się z wyniszczającej polityki „zero tolerancji dla Covid-19”, jednak nie wiadomo, czy nie był to jedynie tymczasowy przebłysk entuzjazmu. Liczba zakażeń w Chinach bowiem zaczęła niepokojąco rosnąć – a wczoraj odnotowano 5 przypadków śmiertelnych powiązanych z Covid-19 w Chinach (po dwóch przypadkach śmiertelnych dzień wcześniej).

Tym samym, fala zakażeń uderza w aktywność lokalnych przedsiębiorstw – ponieważ coraz więcej pracowników pozostaje chorych w swoich domach. Wcześniej, gdy z kolei problemem były lockdowny, także uderzały one w aktywność przedsiębiorstw w Chinach.

Chiny to największy konsument miedzi na świecie, odpowiadający za ponad połowę globalnego popytu na miedź. Obecnie kraj ten znajduje się w patowej sytuacji, ponieważ zarówno surowa polityka związana z lockdownami, jak i łagodniejsze podejście, negatywnie przekładają się na lokalną gospodarkę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiążę Harry wydaje książkę. Jego nowy wywiad wstrząśnie rodziną królewską
Następny artykułWłocławek: Mężczyzna poślizgnął się na chodniku. Nie żyje