A A+ A++

Do końca roku gazociąg dostarczy do Polski ok. 1 mld m3 gazu. Jedynym użytkownikiem gazociągu jest na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość z wynoszącej 10 mld m3 rocznie zdolności przesyłowej. Gaz, który docierać będzie do Polski, to surowiec, który PGNiG wydobywa na szelfie norweskim, a także ten zakupiony u zagranicznych producentów.

Od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m3 na godzinę przy przepustowości ponad 1 mln m3 na godzinę. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez operatorów sieci przesyłowej: polskiego Gaz-System i duńskiego Energinet.

Gaz-System wybudował 275 km gazociągu podmorskiego od miejscowości Faxe w Danii do miejscowości Pogorzelica w Polsce oraz 231 km gazociągów krajowych na trasach Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty. Zostały także rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie oraz wybudowana od podstaw tłocznia Gustorzyn.

Połączenie w miejscowości Lwówek gazociągu z Baltic Pipe z Korytarzem Północ-Południe umożliwi dostarczanie sprowadzanego z Szelfu Norweskiego gazu ziemnego do odbiorców w zachodniej i południowej Polsce, a dzięki tłoczni w Gustorzynie zostanie on rozprowadzony w centralnej i wschodniej części kraju.

Czytaj więcej

Inwestycja Baltic Pipe kosztowała ok. 1,6 mld euro. Uznanie w 2013 r przez Komisję Europejską za „projekt o znaczeniu wspólnotowym” (PCI) oznaczało wsparcie z kasy Brukseli w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wysokość przyznanego dofinan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki alkomat kupić?
Następny artykułLegenda uderza w Serenę Williams. “Nie sądzę, by kiedykolwiek mnie podziwiała”