A A+ A++

Stawy człowieka to skomplikowane struktury, które pozwalają szkieletowi się poruszać. By dobrze działały, konieczna jest odpowiednio duża produkcja mazi stawowej. Czasem jednak może okazać się, że jest jej zbyt wiele i powstaje ganglion. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy w artykule.

Ganglion – co to jest i jak powstaje?

Ganglion, inaczej torbiel galaretowata, to wypełniona płynną lub zgęstniałą substancją jamista struktura zbudowana z tkanki łącznej. Powstaje najczęściej na skutek przeciążania stawu w pracy lub podczas treningów sportowych.

Zwiększona produkcja mazi stawowej powoduje stopniowe uwypuklanie się torebki stawowej albo pochewki ścięgnistej, przy których tworzy się ganglion. Jednak nie jest on z nią bezpośrednio połączony – wytwarzają się bowiem zastawki, przez które maź nie może powrócić do przestrzeni stawu.

Warto wiedzieć, że gangliony mogą zmniejszać się po odpoczynku (choć niekoniecznie musi się tak dziać). To zwykle efekt częściowego wchłaniania płynu, powodującego też jego gęstnienie aż do galaretowatej konsystencji. Na pewno jednak będą rosnąć dalej przy kolejnych przeciążeniach. Mogą osiągać nawet kilka centymetrów średnicy.

Początkowo torbiel jest miękka i daje wrażenie przesuwania się pod wpływem nacisku. Wraz z rozwojem problemu te cechy mogą być mniej widoczne. Ganglion może powodować ból, ale nie musi tak być. Niektóre osoby skarżą się bardziej na dyskomfort i utrudnione wykonywanie niektórych ruchów.

W jakich miejscach powstają gangliony?

Najbardziej powszechny jest ganglion nadgarstka, ale zdarza się też na stopie, przy kostce, na palcu dłoni lub w okolicy kolana. Ganglion na nadgarstku powstaje po grzbietowej stronie, podobnie jak ganglion na stopie.

Przyczyny powstawania ganglionów

Torbiel galaretowata jest efektem stanu zapalnego w stawie, spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi, a także przeciążeniem – większym jednorazowym albo serią mikrourazów, wynikających z wielokrotnego powtarzania tej samej czynności, najczęściej w pracy lub podczas uprawiania sportu.

Ganglion – diagnostyka i leczenie

Po wywiadzie i badaniu palpacyjnym lekarz może zlecić badanie rentgenowskie, ultrasonograficzne i/lub rezonans magnetyczny, by potwierdzić diagnozę i wykluczyć zmiany nowotworowe.

Leczenie może obejmować farmakoterapię (by zmniejszyć stan zapalny), fizykoterapię, terapię manualną i taping. Nieuniknione jest odciążenie stawu, czasem nawet stabilizatorem lub szyną. W poważniejszych przypadkach konieczna bywa punkcja, by usunąć nadmiar płynu z torbieli, lub zabieg chirurgiczny mający na celu jej wycięcie (jeśli po punkcji pojawił się nawrót).

Do polecanych zabiegów fizykalnych wspierających leczenie ganglionu należą te o działaniu przeciwzapalnym i biostymulacyjnym, m.in.:

  • laseroterapia,
  • magnetoterapia,
  • fonoforeza,
  • jonoforeza.

Kinesiotaping służy odciążeniu i stabilizacji stawu oraz podtrzymaniu dotychczasowych efektów leczenia. Po wyciszeniu stanu zapalnego i ewentualnych objawów bólowych wdraża się ćwiczenia stopniowo zwiększające zakres ruchomości stawu, stabilizujące go i wzmacniające sąsiadujące z nim mięśnie.

Dokładny dobór działań będzie zależeć od stadium choroby, dolegliwości i komfortu pacjenta.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/ganglion-czyli-torbiel-galaretowata-czym-jest-gdzie-i-dlaczego-powstaje-i-jak-wyglada-leczenie/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNietrzeźwy kierowca autokaru usłyszał zarzuty
Następny artykułSkandal w Centrum Praw Kobiet. Pracownice przerwały milczenie w sprawie organizacji