Minęły właśnie trzy dekady od utworzenia samorządów w Polsce. Z okazji tej ważnej rocznicy “Wyborcza” zorganizowała uroczystą galę online “Supermiasta” wieńczącą nasz plebiscyt, w którym mieszkańcy głosowali na największe sukcesy swoich miast z ostatnich 30 lat. To m.in. nowe drogi i ścieżki rowerowe, nowe inwestycje, rewitalizacja, wydarzenia kulturalne i akcje społeczników współpracujących z samorządowcami.
W Łodzi zwyciężył przyciągający do naszego miasta tysiące gości Light Move Festival, drugie miejsce zajęło EC1, a trzecie Manufaktura – symbol łódzkich zmian.
Adam Michnik o sukcesach samorządów
– 30 lat minęło jak z knota strzelił – mówił Adam Michnik, naczelny “Wyborczej”. – 30 lat to świetna data, żebyśmy się mogli cieszyć. To, co się stało w wyniku reformy samorządowej, to był wielki krok w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego. Ogromnym sukcesem samorządu jest to, że ma on autorytet u obywateli. U nas wszystkich. Sukcesem samorządu jest to, że wytworzył grupę wspaniałych społeczników. Z perspektywy warszawiaka wspomnę, że mieliśmy wspaniałych prezydentów: Lecha Kaczyńskiego, Kazimierza Marcinkiewicza, Hannę Gronkiewcz-Waltz czy teraz Rafał Trzaskowskiego.
Mówiąc o dobrych samorządowcach, naczelny “Wyborczej” wspomniał Łódź i prezydent Hannę Zdanowską, byłego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i obecnego – Jacka Sutryka, prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, a także tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.
– Dziś samorządy, obok wolnych mediów, próbują nie dopuścić do tego, by Polska stała się krajem na kształt putinowskiej Rosji czy orbanowskich Węgier. By nie była niszczona przez kłamstwo, korupcję, nienawiść – mówił Adam Michnik. – My, ludzie wolnych mediów, będziemy bić brawo samorządowcom, dzięki którym nasze miasta stały się piękne. Polska była i pozostanie krajem ludzi wolnych dzięki wolnemu samorządowi.
Supermiasta w czasie koronawirusa
Jeden z paneli poświęciliśmy walce z koronawirusem w naszych miastach. Jak samorządy sobie radzą z epidemią?
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i szef Unii Metropolii Polskich: – Na początku nie było wiedzy, co nas czeka. Zamknęliśmy urząd, potem inne instytucje, co zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców. Od razu założyłem grupę Unii Metropolii Polskich i wymienialiśmy się doświadczeniami.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: – Na początku słyszeliśmy ze strony rządowej, że jesteśmy na to wszystko świetnie przygotowani. A my w miastach mieliśmy fragmentaryczną wiedzę o tym, co się naprawdę dzieje. Dlatego razem z innymi samorządowcami szukaliśmy wspólnych rozwiązań. Ta solidarność pokazała, że możemy liczyć na siebie.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: – Przekonałam się, jak mieszkańcy Gdańska potrafią być solidarni. Dziś, w 40. rocznicę powstania Solidarności, widzimy solidarność codzienną, międzyludzką. I to największa nauka, która zostanie z nami długo dłużej niż koronawirus.
Koronawirus zachwiał budżetami miast. Jak samorządy sobie z tym radzą?
Truskolaski: – Najtrudniejsze dopiero przed nami.
Gala Supermiasta ag
Dulkiewicz: – Od początku epidemii nie podświetlamy zabytków, wyłączamy światło na ulicach. To widome znaki, że oszczędzamy.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola: – Obcięliśmy imprezy, np. dni miasta. Musieliśmy zmniejszyć dotacje klubom sportowym. Nie oszczędzamy na ludziach.
Samorządy vs rząd
Dyskutowaliśmy również o tym, co jest główną osią sporu na linii rząd – samorząd.
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: – Od 18 lat jestem samorządowcem i przeżyłem całą gamę rządów. Zawsze władza uważała, że wie lepiej. Taka filozofia rządzenia teraz bardziej niż kiedykolwiek bije w samorządy.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: – Jeśli władza krajowa jest nastawiona centralistycznie, to oczywiście pojawiają się napięcia. Przez 30 lat raczej prowadziliśmy proces decentralizacji. Teraz próbuje się go odwrócić.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu: – Ten rząd jest totalitarny, nie lubi tych, którzy są niezależni. Po sądach do zniszczenia pozostały mu wolne media i samorządy.
Nagrody dla supermiast
Na koniec mieliśmy niespodziankę dla samorządowców. Z okazji 30-lecia samorządów przyznaliśmy trzy specjalne nagrody.
Pierwszą, w kategorii “Miasto solidarne”, dostał Wrocław. – Pamiętamy, jak dzielnie walczył z powodzią, widzimy, jak walczy o wolność i solidarność dzisiaj – mówił Jerzy Wójcik, wydawca “Wyborczej”, wręczając nagrodę prezydentowi Sutrykowi.
Jacek Sutryk: – Dziękuję “Wyborczej” nie tylko za nagrodę, ale też za codzienne rozmowy o Wrocławiu, Polsce i demokracji.
Drugą nagrodę, w kategorii “Miasto niepokorne”, wręczył Gdańskowi Roman Imielski, wicenaczelny “Wyborczej”. – To miasto, w którym 40 lat temu narodził się wielki ruch “Solidarności” – mówił.
Aleksandra Dulkiewicz, dziękując, dodała: – My nie jesteśmy niepokorni, bo tak się nam podoba. Mówimy wtedy, kiedy trzeba, że białe jest białe, a czarne czarne.
Nagrodę w kategorii “Miasto przemian” wręczył wicenaczelny “Wyborczej” Mikołaj Chrzan: – W kręgu naczelnych naszych redakcji lokalnych wybraliśmy Rzeszów.
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa: – Nasze miasto 17 lat temu zaczęło pościg za największymi ośrodkami w kraju. Wzięliśmy sprawę w swoje ręce. Mieliśmy 158 tys. mieszkańców, dziś mamy 230 tys. ludzi. Budżet wzrósł z 370 mln zł do 1,8 mld. zł. Studentów na tysiąc mieszkańców mamy najwięcej w Unii Europejskiej. Te liczby pokazują, jaką drogę przeszliśmy Ta nagroda to uhonorowanie pracy wszystkich rzeszowian.
Gala Supermiasta ag
Galę prowadzili naczelna “Wyborczej” w Poznaniu Paula Skalnica-Kirpsza i Maciej Stuhr. Uświetniła ją muzyka. Grali dla nas: Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS