A A+ A++

W dniu 26 listopada 2020 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Medycznym. Zmieniła ona przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zasady funkcjonowania procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). W związku z licznymi wątpliwościami dot. tematu RDTL ministerstwo zdrowia opublikowało listę odpowiedzi na najbardziej nurtujące pacjentów i klinicystów pytania.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podał do wiadomości publicznej, że w związku z licznymi pytaniami w sprawie korzystania z procedury RDTL po dniu 26 listopada 2020 r., Minister Zdrowia informuje:

  1. Wnioski o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL, złożone przed dniem 26 listopada 2020 r. zostaną rozpatrzone na podstawie dotychczasowych przepisów ustawy o świadczeniach.

  2. Od dnia 26 listopada 2020 r. Ministerstwo Zdrowia nie przyjmuje wniosków o RDTL, bowiem zgodnie ze zmienionymi przepisami o zastosowaniu tych procedur decydować będzie lekarz prowadzący i świadczeniodawca.

  3. Od dnia 26 listopada 2020 warunkiem wdrożenia leczenia w ramach procedury RDTL jest uzyskanie przez właściwego świadczeniodawcę (tj. podmiot określony w art. 95l ust. 2 pkt 3-6 ustawy o świadczeniach) pozytywnej opinii konsultanta wojewódzkiego lub krajowego właściwego ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy (tj. pacjenta), zawierającej ocenę zasadności zastosowania danego produktu leczniczego u danego świadczeniobiorcy.

  4. Wydanie opinii konsultanta poświadczającej zasadność wdrożenia leczenia w ramach procedury RDTL u danego świadczeniobiorcy następuje na wniosek świadczeniodawcy. Wzór wniosku o zastosowanie leku w ramach procedury RDTL określony jest załącznikiem nr 2 do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 20/2021/DSOZ.

    Wzór opinii konsultanta w przedmiotowej sprawie określony jest załącznikiem nr 3 do powyższego zarządzenia.

  5. Kontynuacja leczenia w ramach procedury RDTL jest możliwa pod warunkiem potwierdzenia przez lekarza specjalistę skuteczności dotychczasowego leczenia danym lekiem w ramach procedury RDTL. Informacja w sprawie kontynuacji leczenia w ramach procedury RDTL przekazywana jest przez świadczeniodawcę do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na siedzibę świadczeniodawcy. Wzór informacji w przedmiotowej sprawie określony jest załącznikiem nr 4 do w/w zarządzenia.

  6. Opinia konsultanta lub informacja w sprawie kontynuacji leczenia w ramach procedury RDTL powinna zostać dołączona do dokumentacji medycznej pacjenta. Brak powyższych informacji może skutkować koniecznością zwrotu środków wypłaconych ze środków Funduszu Medycznego na pokrycie kosztów leku.

  7. Świadczeniodawca zobowiązany jest do przekazania opinii konsultanta lub opinii lekarza specjalisty w sprawie zasadności leczenia w ramach procedury RDTL do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z kopią rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku.

  8. Leczenie w ramach procedury RDTL finansowane jest ze środków Funduszu Medycznego (subfundusz terapeutyczno- innowacyjny). Maksymalna pula środków przeznaczonych na finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL wynosi 3% sumy kwot przekazywanych rocznie świadczeniodawcom na finansowanie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych programami lekowymi oraz leków stosowanych w chemioterapii.

  9. Finansowaniu w ramach procedury RDTL mogą podlegać leki posiadające pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostępne w obrocie na polskim rynku, za wyjątkiem leków umieszczonych na wykazie leków niepodlegających finansowaniu w ramach procedury RDTL. Minister Zdrowia publikuje wykaz na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz w Biuletynie informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia. Aktualizacje przedmiotowego wykazu dokonywane są nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu.

  10. W przypadku rozpoczęcia terapii przez pacjenta danym lekiem w ramach procedury RDTL, jeżeli następnie lek ten w danym wskazaniu zostanie zamieszczony na liście leków nieobjętych tą procedurą ogłaszaną prze Ministra Zdrowia, pacjent zgodnie z art. 47d ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie pod warunkiem potwierdzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy skuteczności leczenia świadczeniobiorcy tym lekiem. W przypadku tym pkt 6 i 7 niniejszego komunikatu stosuje się odpowiednio.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI Expect You To Die 2 PC
Następny artykułStraż Miejska pomaga seniorom dotrzeć do punktów szczepień