A A+ A++

Wykup akcji i wycofanie spółki z giełdy jest częścią strategii prezydenta Emmanuela Macrona dotyczącej energii jądrowej, która obejmuje budowę nowych co najmniej sześciu nowych reaktorów w nadchodzących latach. Jednak aby to było możliwe konieczne jest wsparcie finansowe, po tym jak EDF w zeszłym roku poniosła rekordową stratę i odnotowała spadek produkcji energii jądrowej do poziomu widzianego ostatnio 34 lata temu.

Czytaj więcej

Rząd rozpoczął wykup 16 proc. udziałów w EDF ( poza tym, którymi już posiadał), pod koniec 2022 r., wydając około 10 miliardów euro aby przejąć pełną kontrolę nad zadłużonym operatorem największej floty elektrowni jądrowych w Europie. Pozwoli to także rządowi bezpośrednią kontrolę nad cenami energii.

EDF znika z giełdy

Kończy się zatem trwająca od 2005 r. giełdowy rozdział tej firmy. Wówczas rząd francuski przeprowadzając częściową prywatyzację 16 proc. udziałów pozyskał z rynku 6 mld euro. j. Pozostałe 84 proc. udziałów były nadal własnością państwa.

Koncern EDF ten jest także w grze przy wyborze dostawcy technologii dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce realizowanego przez rząd ( po amerykańskiej) , a trzeciej lokali … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII MIEJSCE UCZENNIC Z SZYLDAKA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
Następny artykułTiktokerka pokazuje, jak zrobić boho taras. Nie pomyślisz, że ta rzecz z łazienki się przyda!