A A+ A++

Szef francuskiego Trybunału Obrachunkowego Pierre Moscovici oświadczył w niedzielę, że przyszłoroczny budżet, który musi przedstawić nowy rząd, będzie “najtrudniejszy w historii V Republiki”. Moscovici potwierdził ryzyko wzrostu deficytu budżetowego w tym roku.

Francja planuje finanse na 2025 rok. "Najtrudniejszy budżet V Republiki"
fot. S.Borisov / / Shutterstock

“Będzie to bez wątpienia najtrudniejszy budżet V Republiki (czyli od 1958 roku – PAP)” – powiedział Moscovici o projekcie, który powinien być złożony w parlamencie do 1 października. “Nie możemy dalej iść tą drogą. Jeśli niczego się nie zmieni, to będzie to niebezpieczne” – oznajmił Moscovici.

Ostrzegł, że jeśli rząd otrzyma wotum nieufności i Francja nie będzie miała budżetu, kraj może “znaleźć się w sytuacji shotdownu”. Wówczas – dodał – “nie będą wypłacane świadczenia, a urzędnicy nie dostaną pensji”. “Tego przypadku musimy uniknąć” – podkreślił szef Trybunału Obrachunkowego.

Moscovici wezwał rząd do przygotowania “poważnej” ustawy finansowej na przyszły rok budżetowy, nawet jeśli będzie to wymagać nieco więcej czasu. Szef trybunału potwierdził, że istnieje możliwość złożenia projektu budżetu nieco później – “o jeden czy dwa tygodnie” – niż 1 października. Jednak – jak podkreślił – jest koniecznością, by – zgodnie z prawem – parlament miał 70 dni na rozpatrzenie ustawy.

Mówiąc o obecnym roku szef trybunału ostrzegł, że “jeśli nic się nie zmieni”, Francji grozi deficyt budżetowy na poziomie 5,6 proc. PKB, a nie 5,1 proc., jak przewidywano wcześniej, zaś w 2025 roku deficyt może wzrosnąć do 6,2 proc.

Francja od czwartku ma nowego premiera – jest nim Michel Barnier, który dopiero zaczął tworzenie rządu. Ustępujący gabinet Gabriela Attala przygotował zarys budżetu na przyszły rok podlegający modyfikacjom. Przewiduje on wydatki na tym samym poziomie, co w roku obecnym (492 mld euro), ale w inny sposób rozdzielone między ministerstwa.

Francja została niedawno objęta przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu. Jej deficyt budżetowy sięgnął w ubiegłym roku 5,5 proc. PKB, a dług publiczny wyniósł pod koniec marca br. 111 proc. PKB.

Francja nie zdąży przesłać KE planu redukcji deficytu budżetowego przed 20 września

Władze Francji poprosiły Komisję Europejską o przedłużenie terminu przedstawienia planu zmniejszenia deficytu budżetowego – podał dziennik “Le Figaro” w sobotę wieczorem. Plan ten miał być przesłany KE do 20 września.

Ministerstwo finansów w Paryżu potwierdziło, że “Francja poprosiła o przedłużenie” terminu po to, by “zapewnić spójność” swojego planu z projektem budżetu na przyszły rok. Budżet na 2025 rok powinien być jesienią przyjęty w parlamencie, ale prace nad nim się opóźnią z powodu problemów z utworzeniem rządu.

Nie wiadomo, o jaką zwłokę Francja zwróciła się do KE. Wymogi unijne pozwalają na opóźnienie, jeśli zwłoka jest “rozsądna”. Według agencji Reutera graniczną datą, do której można przesunąć termin jest 15 października.

Francja – druga co do wielkości gospodarka strefy euro – została objęta przez KE procedurą nadmiernego deficytu latem br. Procedura ta jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB. W ubiegłym roku deficyt budżetowy Francji sięgnął 5,5 proc. PKB, a dług publiczny wyniósł pod koniec marca br. 111 proc. PKB.

Następnie na problemy gospodarcze nałożył się we Francji kryzys polityczny, rozpoczęty rozwiązaniem parlamentu w czerwcu br. Po przedterminowych wyborach parlamentarnych przez prawie dwa miesiące nie powołano premiera. Nowy rząd, który musi przyjąć budżet, powstanie w najbliższych dniach.

Według zapowiedzi ustępującego rządu celem jest przywrócenie deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB do 2027 roku. Będzie to wymagało oszczędności rzędu 100 mld euro do 2027 roku. (PAP)

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandal! Szczerba oskarża prezydenta o zdradę dyplomatyczną
Następny artykułLegionowo. Rozbudowa linii kolejowej Warszawa – Nasielsk: Którędy nowa linia kolejowa Warszawa-Nasielsk?