A A+ A++

Dodano: 12 maja 2022 11:39

Śmiało można powiedzieć, że to fotograficzna sensacja. Nie dość, że to blisko stuletnie zdjęcia gwarków z przedwojennego Waldenburga, to na dodatek, to bardzo rzadkie fotografie, które teoretycznie nie powinny powstać. Tymczasem przez przypadek kolekcjonerzy trafili na nie na pchlim targu w Augsburgu w Niemczech. Dwa lata temu część kolekcji pozyskała Stara Kopalnia. Od weekendu zdjęcia będą częścią stałej ekspozycji.

Cztery lata temu dwaj kolekcjonerzy z Niemiec spacerując po pchlim targu w Augsburgu trafili na stare zdjęcia. Część z nich przedstawiała górników. Kolekcjonerzy kupili negatywy. Rozpoczęli śledztwo, które miało wykazać, gdzie powstały zdjęcia. Ostatecznie okazało się, że fotografie wykonano w kopalniach w przedwojennym Waldenburgu.

To dość sensacyjna informacja, bo zdjęcia datowane są na przełom lat 20. i 30. Ubiegłego wieku, a w tym czasie obowiązywał zakaz fotografowania pod ziemią, dlatego tego rodzaju fotografie są bardzo rzadkie. Wszystko wskazuje jednak na to, że z powodu wielkiego kryzysu zakaz wówczas złagodzono. Dziś nie wiemy, kto wykonał zdjęcia. Nie udało się tego ustalić.

Fotografie są wykonane bardzo profesjonalne. Uwagę zwraca chociażby fakt, że przedstawiane sceny są doświetlane. Zdjęcia wykonane zostały na używanych wówczas szklanych płytkach.

Przedstawiają przede wszystkim górników w pracy. Na fotografiach można zobaczyć sprzęt, którego wówczas używano czy sposób zabezpieczenia górniczych wyrobisk.

Wernisaż wystawy, na której pokazane zostaną odbitki 100 letnich zdjęć i część oryginalnych, szklanych płytek zaplanowano w piątek o godzinie osiemnastej w Starej Kopalni. Nowa wystawa będzie stałą wystawą prezentowaną we wnętrzach wałbrzyskiej atrakcji, w której górniczych wyrobiskach blisko 100 lat temu powstały fotografie.

Fotograficzne białe kruki w Starej Kopalni. W piątek zobaczymy zdjęcia gwarków sprzed 100 lat. Odnaleziono je na pchlim targu fot. użyczone / Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFabryka nanosatelitów na Dolnym Śląsku. Jedyna taka w Polsce
Następny artykułZaczynamy nowe życie w Otwocku