A A+ A++

Fortnite to wieloosobowa gra z gatunku Battle Royale, która pojawiła się na rynku w 2017 r. Tytuł jest dostępny dla użytkowników najpopularniejszych konsoli do gier, komputerów, a także urządzeń przenośnych, zaś korzystanie z wielu funkcji w Fortnite wiąże się z opłatami.

Wydawcą Fortnite jest firma Epic Games, która w marcu 2021 r. zdobyła miliard dol. finansowania, a jej wycena wynosi obecnie 28 mld dol.

Czytaj także: Kłopoty z płatnościami w PlayStation Store. Powodem nowe regulacje unijne

9 mld dolarów w 2 lata

W 2020 r. pomiędzy Epic Games a Apple zrodził się ostry spór dotyczący warunków oferowania Fortnite’a w sklepie App Store. Kością niezgody jest to, że Apple według sformułowanego przez siebie regulaminu pobiera 30 proc. prowizji od deweloperów za każdy zakup dokonany wewnątrz oferowanych aplikacji, a opłaty z tego tytułu muszą być realizowane za pośrednictwem platformy Apple. Tymczasem Epic Games w opozycji do właściciela App Store wprowadził w ub.r. własny system płatności, za co został zablokowany na platformie.

Ostatecznie sprawa trafiła przed sąd w Kalifornii, własne dochodzenie dotyczące polityki prowadzonej przez Apple w App Store zapowiedziała także Unia Europejska.

Teraz amerykański sąd rozpoczął swoje postępowanie, a przy tej okazji ujawniono niektóre dane finansowe dotyczące Epic Games i Fortnite.

Z dokumentów wynika, że tylko w 2018 r. hitowa gra przyniosła wydawcy 5 mld dol. przychodu, zaś łącznie w latach 2018 i 2019 firma zanotowała wpływy przekraczające 9 mld dol. Lwia część tej kwoty przypada na Fortnite biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie pozostałe gry wydawane przez Epic Games przyniosły wpływy w wysokości 108 mln dol. w 2018 i 221 mln dol. w 2019 r.

W dokumentacji nie podano dokładnej wysokości zysków osiągniętych przez Fortnite, jednak firma utrzymuje, że we wspomnianym okresie zarobiła ponad 5,5 mld dol.

Czytaj także: Tryb multiplayer za darmo dla gier na platformie Xbox. Na liście Fortnite i Roblox

Epic Games prognozował wcześniej, że w 2020 r. osiągnie przychody w wysokości 3,6 mld dol. Później jednak planowaną kwotę skorygowano do poziomu 5,1 mld dol.

W świetle podanych przez Epic Games danych nie powinno dziwić, że firma domaga się przed sądem zmiany strategii prowadzonej przez Apple w App Store. Dla wydawcy Fortnite’a przychody osiągane za pośrednictwem tej platformy mogą stanowić pokaźną część wpływów firmy od fanów hitowej produkcji. Na razie nie wiadomo, kiedy obecne postępowanie przed kalifornijskim sądem zostanie zakończone i jak będzie brzmiało w tej sprawie ostateczne orzeczenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa liście ostrzeżeń przed fałszywymi stronami wyłudzającymi dane już 15 tys. adresów
Następny artykuł1,55 mln widzów serialu „Komisarz Alex 15”. TVP1 wiceliderem