A A+ A++

Wisła będzie jednym z bohaterów tegorocznego święta odbywającego się pod hasłem “Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”. Wisła i Juliusz Słowacki, bo tegoroczna edycja święta Starego Fordonu przypomina także dzieje sprowadzenia w 1927 roku prochów romantycznego wieszcza do Polski.

Statek z jego szczątkami, które ekshumowano z paryskiego cmentarza na Montmartre, przybił do portu w Gdyni. Potem, poprzez Gdańsk, odbył się uroczysty rejs statkiem “Mickiewicz” Wisłą do Krakowa, gdzie prochy poety spoczęły na Wawelu. To był rok 1927. Słowacki był poetą uwielbianym przez Józefa Piłsudskiego. Marszałek postanowił także samą uroczystość i rejs wykorzystać do próby pojednania polskiego społeczeństwa po zamachu majowym z 1926 roku.

Także bydgoszczanie chcieli oddać cześć wielkiemu wieszczowi. 23 lipca 1927 roku, na rowerach, autobusami, automobilami, a także kajakami i łodziami, bydgoszczanie tłumnie ruszyli w stronę Fordonu. Wśród nich byli prominentni politycy, dziennikarze, literaci, a także stowarzyszenia, m.in. delegatki Towarzystwa Czytelni Kobiet. Z lotniska wystartował nawet samolot, aby zlokalizować żałobny parowiec na rzece. Płynący Wisłą „Mickiewicz” z prochami Słowackiego na pokładzie zwolnił wprawdzie w Fordonie ruch maszyn, ale kotwicy nie rzucił – zatrzymał się w Grudziądzu, Toruniu i Włocławku. Mieszkańcom pozostały zatem żołnierskie salwy honorowe, śpiew, symfonia fordońskich syren fabrycznych, machanie papierowymi chorągiewkami, rzucanie kwiatów na wodę.

W niedzielę, 26 lipca, w Fordonie przypomni się tę historię, a także jubileusz 100-lecia przyłączenia Fordonu do macierzy. Rankiem, z centrum Bydgoszczy wyruszy w stronę Fordonu statek „Fantazja”, na którym – oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego.

Gdy flotylla dobije do brzegów Wisły w Fordonie, rozpocznie się główna część akcji „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”. Po powitaniu załóg i przejściu na fordoński Rynek, posłuchać będzie można przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki. Rekonstruktorzy wcielą się w rolę samego Leona Wyczółkowskiego czy ówczesnego burmistrza Fordonu, a mieszkańcy posłuchać będą mogli koncertu w plenerze i obejrzeć wystawę dzieł patrona bydgoskiego Muzeum.

Jedną z największych atrakcji plenerowej imprezy, która rozpocznie się w niedzielę (26 lipca) o 13 będą cztery rejsy po Wiśle. Można będzie zobaczyć budynek zakładu karnego (dawnej komory celnej na Wiśle), skarpę Wyszogrodu, przepłynąć pod mostem. O dziejach Fordonu opowie przewodnik Damian Amon Rączka. Rejsy rozpoczynają się o godz. 14.30, 15.15, 16 i 16.45. Łódź zabiera 12 osób. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od godziny 14.15 na brzegu przy ul. Frycza Modrzewskiego.

Program święta:

10 – wypłynięcie z centrum Bydgoszczy statku „Fantazja”

13 – powitanie Łodzi w Fordonie – dobicie do pływającego przystanku, przejście na Rynek – wystawa reprodukcji prac Leona Wyczółkowskiego

13.20 – historyczne przemówienia i wykłady; rekonstrukcja historyczna, w tym m.in. przyjazd „Leona Wyczółkowskiego” wraz z małżonką Franciszką – powitanie artysty przez burmistrza Fordonu

14 – plenerowy koncert muzyczny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzaskowski melduje wykonanie zadania
Następny artykułZmodernizowany basen nad Łubinką już gotowy. Ale otwarcie w najbliższych dniach pod znakiem zapytania