A A+ A++

Co ciekawe z inicjatywy tej wycofała się w październiku ub.r. Estonia, która dołączyła jako trzeci partner tego programu pół roku wcześniej. Główną przyczyną tego posunięcia miały być rosnące koszty programu. W zamian za to estońska armia zdecydowała się na modernizację posiadanych 56 egzemplarzy (z 60 dostarczonych) ex-fińskich Pasi XA-180 (w zmodernizowanej wersji XA-180EST) i 80 egzemplarzy (z 81 dostarczonych ex-niderlandzkich) Patria Pasi XA-188. Prace przy przedłużeniu okresu eksploatacji tych pierwszych do 2028 roku, a drugich do 2048 roku (!) ma przeprowadzić producent tych pojazdów, czyli również fińska Patria. Zakup nowych transporterów został z kolei odroczony na lata 2025-2030.

Program opracowania nowego fińsko-łotewskiego KTO 6 × 6 rozpoczął się na początku 2020 roku. W październiku br. fiński i łotewski resort obrony oraz fińska spółka Partia Oy podpisały porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych. Państwem wiodącym programu ma być Finlandia, a głównym wykonawcą i co za tym idzie jego beneficjentem fińska spółka Patria Oy. Ma ona doświadczenie w zakresie konstruowania i produkcji kołowych transporterów opancerzonych, której efektem jest wiele pojazdów tej klasy. Łotewskie spółki natomiast będą pełnić rolę podwykonawców poszczególnych elementów nowego wozu.

Patria 6 × 6 jest propozycją następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układu jezdnego i innych kluczowych elementów). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu, kosztów powstania i produkcji tych wozów.

Na uzbrojeniu fińskich wojsk lądowych znajduje się obecnie cała rodzina kołowych wozów bojowych Patria Pasi. Wśród nich można wymienić 476 egzemplarzy XA-180/185 oraz 111 egzemplarzy XA-202 i 48 egzemplarzy XA-203. Wozy te stopniowo są zastępowane i wycofywane ze służby na rzecz nowych kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV XA-360 jednak część z nich ma zostać zastąpiona docelowo przez dedykowane odpowiedniki o napędzie 6×6.

Z kolei w przypadku łotewskich wojsk lądowych głównym uzbrojeniem jest zakupiona w 2014 roku rodzina wielozadaniowych wozów bojowych Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) – CVR(T) w liczbie 123 egzemplarzy. Pojazdy te pozwoliły osiągnąć łotewskiej armii pomostową zdolność w zakresie wozów bojowych, jednak docelowo pojazdy te będą musiały zostać zastąpione przez nowoczesny kołowy lub gąsienicowy odpowiednik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKluczbork po pięciu latach w końcu doczekał się OIOM-u. Od razu skorzystali z niego pacjenci
Następny artykułSą terminy luzowania obostrzeń