Zarzuty dotoczyły rzekomego przekroczenia uprawnień przy kwestionowaniu istnienia stosunku służbowego sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz doprowadzenia do umorzenia postępowania karnego z uwagi na podważanie statusu sędziów SN.
„Podważanie skuteczności uchylenia Andrzejowi Z. immunitetu prokuratorskiego przez Izbę Dyscyplinarną SN może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały, bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego” – komentowała wówczas Prokuratura Krajowa.
Sędzia Pilśnik ścigana za uchylenie aresztu. W tle sprawa prokuratora oskarżonego o wzięcie miliona złotych łapówki
Sprawa dyscyplinarna sędzi Pilśnik trafiła w 2023 r. do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która powstała w miejsce zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej. SN uniewinnił wtedy warszawską sędzię.
– Decyzję o uchyleniu immunitetów sędziowskiego i prokuratorskiego w tamtym czasie podejmowała Izba Dyscyplinarna SN, co do statusu której były wówczas poważne zastrzeżenia – w ten sposób argumentował postanowienie o uniewinnieniu sędzia SN Wiesław Kozielewicz.
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów nie poddał się jednak i w marcu 2023 r złożył w tej sprawie odwołanie. Jednak po zmianie rządu nowy minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, powołał tzw. rzeczników dyscyplinarnych „ad hoc”, którzy przejęli prowadzenie wielu spraw przeciwko sędziom i prokuratorom. Tak też stało się w sprawie sędzi Pilśnik. W rezultacie rzecznik „ad hoc” złożył oświadczenie o wycofaniu wcześniejszego odwo … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS