A A+ A++

Pokaźny segment systemu nośnego Chang Zheng 5B (pol. Długi Marsz 5B) zakończył swoje wejście w ziemską atmosferę ok. godziny 10:24 czasu pekińskiego (04:24 czasu polskiego – CEST), wpadając do Oceanu Indyjskiego. Miejscem upadku był rejon na zachód od archipelagu Malediwów. Jak podali przedstawiciele chińskiego ośrodka technologii rakietowych, większość korpusu spłonęła w atmosferze.

Przed nastąpieniem deorbitacji międzynarodowe ośrodki monitorowania zwracały uwagę, że prawdopodobieństwo uderzenia w zaludniony obszar na lądzie jest niskie. Niemniej jednak, niepewność wyniku rozpadu orbitalnego rakiety i dotychczasowe doświadczenia z niekontrolowanymi spadkami pozostałości po chińskich startach kosmicznych wzbudzały niepokój. Niemal dokładnie rok temu efektem podobnego, wówczas jeszcze testowego lotu rakiety CZ-5B (z 5 maja 2020 r.) było zdeorbitowanie masywnego korpusu zakończone nad obszarem zahaczającym o terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak wówczas donoszono, poskutkowało to uszkodzeniem kilku budynków, na szczęście bez strat w ludziach.

Odkąd duże fragmenty stacji kosmicznej NASA Skylab spadły z orbity w lipcu 1979 r. i wylądowały w Australii, większość krajów stara się unikać takich niekontrolowanych zdarzeń.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zapewniało w piątek 7 maja, że większa cześć orbitującego fragmentu rakiety spali się przy ponownym wejściu w ziemską atmosferę i jest bardzo mało prawdopodobne, by szczątki spowodowały jakiekolwiek szkody na Ziemi.

Dysponujący masą nawet 22 ton i liczący około 30 metrów długości obiekt był głównym członem rakiety Długi Marsz 5B, wystrzelonej z chińskiego kosmodromu w czwartek 29 kwietnia. System wyniósł na orbitę jeden z kluczowych modułów przyszłej dużej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Zazwyczaj pierwszy człon rakiety kosmicznej odpada niedługo po starcie i od razu spada na ziemię. W przypadku CZ-5B ta część odłączyła się od reszty pojazdu po osiągnięciu prędkości orbitalnej, przez co element rakiety jeszcze przez kilka dni krążył wokół Ziemi, wytracając impet przed ostatecznym wejściem w atmosferę.

Opracowanie: PAP/S24


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Turcji atakuje Izrael. “Państwo terroru”
Następny artykułErdogan nazwał Izrael “państwem terroru”