A A+ A++

Godziny spotkań, rozmów i pogłębiania wiedzy. Świdnicka biblioteka zakończyła dwa projekty, w których brali udział młodsi i starsi miłośnicy literatury.

Pierwszy projekt nosił nazwę „Usiądź ze mną i poczytaj”. Jego realizacja była możliwa dzięki Świdnickiemu Budżetowi Obywatelskiemu, w którym uzyskał 575 głosów. Inicjatorką i współautorką pomysłu była instruktor Joanna Makuszewska.

– Świdnicki Budżet Obywatelski jest świetną inicjatywą samorządu, dzięki której mieszkańcy decydują, na co przeznaczyć publiczne pieniądze. Angażuje świdniczan w społeczne życie naszego miasta, dając możliwość skorzystania z kulturalnych projektów, na które trudno byłoby znaleźć fundusze – mówi pani Joanna.

Cykl spotkań rozpoczął Michał Malinowski, twórca „Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO” w Czarnowie. Gość uczył „snucia opowieści” za pomocą mowy, gestu i mimiki. Pokazał jaką moc ma kreatywność.

Kolejne warsztaty poprowadziła dr Małgorzata Centner-Guz, adiunkt w Katedrze Wczesnej Edukacji UMCS. Uczestnicy zajęć nauczyli się wykorzystywać książki, by podtrzymać naturalną aktywność twórczą dziecka. Dowiedzieli się również, jakim wsparciem jest system edukacyjny Marii Montessori.

Projekt zakończył wykład online Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

– Webinarium przyciągnęło ogromną liczbę uczestników. Pani Irena zachęcała do głośnego czytania dzieciom i młodzieży. Uświadomiła nas, że więzi rodzinne są bezcenne, a literatura wspiera rodziców w budowaniu szczęśliwego człowieka – tłumaczy instruktorka.

Sprawdzili literaturę europejskich sąsiadów

W bibliotece zakończono również projekt „Czytelnicy wysokich lotów”, który obejmował kilka spotkań. Ich tematem była literatura zagraniczna. Miłośnicy książek sprawdzili pozycje ze Skandynawii, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Włoch oraz Węgier.

– Spotkania z literaturą zagraniczną cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców. Czytelnicy otrzymali dużą porcję informacji o tym, co dzieje się na rynkach wydawniczych. Poznali również wartościowe pozycje, których nie mieli jeszcze okazji czytać. Przy okazji nasi bibliotekarze zdobyli nowe doświadczenia w organizowaniu takich wydarzeń – wymienia J. Makuszewska.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”. Placówka nie ukrywa, że przy realizacji inicjatyw otrzymała również wsparcie od lokalnej społeczności oraz władz miasta.

– Dodatkowe działania mogliśmy zrealizować dzięki mieszkańcom, naszym czytelnikom, ich woli i aktywności. Wsparcie otrzymaliśmy też od burmistrza Waldemara Jaksona, radnych miejskich i partnerów medialnych. Warto pamiętać, że kultura to nie tylko narzędzie do rozwoju indywidualnego. Może ona również wpływać na rozwój naszej lokalnej społeczności – dodaje Joanna Makuszewska.

nat

Czytelnicy Wysokich Lotów Głos Świdnika MPBP Świdnik Spotkania z literaturą Świdnik

Artykuł przeczytano 74 razy

Last modified: 29 października, 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmieciowe eldorado na Lipowcu PREMIUM
Następny artykułOrkiestra szykuje się do grania