A A+ A++

NAJNOWSZY FILM JERZEGO SKOLIMOWSKIEGO „IO” ZOSTAŁ NOMINOWANY PRZEZ AMERYKAŃSKĄ AKADEMIĘ WIEDZY I SZTUKI FILMOWEJ DO OSCARA W KATEGORII “NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY”.

Dotychczas polskie filmy znalazły się w gronie nominowanych w tej kategorii dwunastokrotnie. Pierwszy raz w 1964 roku (NÓŻ W WODZIE Romana Polańskiego), później był FARAON  Jerzego Kawalerowicza,  POTOP Jerzego Hoffmana, ZIEMIA OBIECANA  Andrzeja Wajdy, NOCE I DNIE Jerzego Antczaka, PANNY Z WILKA, CZŁOWIEK Z ŻELAZA i KATYŃ Andrzeja Wajdy, W CIEMNOŚCI Agnieszki Holland, ZIMNA WOJNA  Pawła Pawlikowskiego, BOŻE CIAŁO Jana Komasy.

Pierwszym polskim filmem i jak dotąd jedynym, który zwyciężył w tej kategorii jest IDA Pawła Pawlikowskiego (2014). Listę nominowanych  zamyka dzieło Jerzego Skolimowskiego „IO”.

Filmem tym Jerzy Skolimowski składa hołd Robertowi Bressonowi – jednemu z najwybitniejszych twórców kina światowego, autorowi kultowego obrazu „Na los szczęścia Baltazarze” z roku 1966. Mistrzowski scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu IO, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we Włoszech to gorzka, ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

– Film Bressona jest jedynym filmem, który kiedykolwiek mnie wzruszył i jedynym, podczas którego miałem w kinie łzy – powiedział na planie ekipie WMFF Jerzy Skolimowski. – Poza tym, fascynujące wydało mi się reżyserowanie zwierzęcia, które przecież nie potrafi żadnych emocji udawać. To zupełnie inne zadanie niż praca z aktorami.

Film otrzymał wsparcie WMFF ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ponad trzydzieści procent zdjęć realizowano w plenerach Warmii i Mazur, a także  w Galinach, Ornecie i Jedwabnie. Są one dziełem młodego utalentowanego i nagradzanego operatora Michała Dymka.

Za kamerą stawali również Paweł Edelman i Michał Englert. Światowa premiera „IO” miała miejsce podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie film uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury, a międzynarodowa branżowa prasa była pełna znakomitych recenzji. Podkreślano przesłanie filmu, awangardowy styl realizacji, poetyckie zdjęcia, montaż (Agnieszka Glińska) i wspaniałą muzykę Pawła Mykietyna, za którą jej twórca otrzymał  Cannes Soundrack Award.

Tę wzruszającą opowieść filmową dostrzegła nie tylko publiczność w Europie i Azji, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Niczym z rękawa sypały się nagrody. Tylko jury 47.FPFF w  Gdyni pod przewodnictwem reżysera Jerzego Domaradzkiego w ogóle nie zauważyło „IO” !

Na wieść o nominowaniu filmu Jerzego Skolimowskiego do Oscara marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin powiedział:

– To wielki zaszczyt i honor dla nas wszystkich, Samorządu Województwa i Regionalnego Funduszu Filmowego. Ten film, jak wiele innych przez nas dofinansowanych, sygnowany herbem województwa w sposób szczególny będzie wizytówką naszej małej Ojczyzny kochającej kino i filmowców. Bardzo się cieszę z tej nominacji i  składam wielkie gratulacje Panu Jerzemu Skolimowskiemu i całej ekipie twórców! Z zaciśniętymi kciukami będę czekał do Ceremonii wręczania Oscarów”.

95. Gala wręczania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku w Hollywood w Dolby Theatre.

WWiM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgłosił kradzież auta. Policjanci z Elbląga dali mu wysoki mandat!
Następny artykułZaczynali w pandemii. Pokonała ich inflacja i koszty. Pub Spółdzielczy znika ze Starego Rynku w Toruniu