A A+ A++

Filię Muzyczną biblioteki otwarto w Częstochowie we wrześniu 1979 r. Za lokalizację od tej pory niezmiennie służył pawilon przy al. Niepodległości 41 koło Rakowskiej estakady. W specjalistycznej placówce znalazło się ok. 3 tys. płyt gramofonowych, ale także nowoczesna – jak na owe czasy – aparatura do ich odsłuchiwania na miejscu. Zbiory uzupełniały taśmy magnetofonowe, nuty oraz bogate zbiory literatury o tematyce muzycznej (oczywiście potem dołączyła do tego równie bogata kolekcja płyt CD). Na 213 m kw. lokalu znalazło się miejsce dla czytelni, wypożyczalni, ale także pokoju nagrań. To właśnie w tym ostatnim każdy mógł sobie przegrać utwory muzyczne na własną taśmę. Co ważne, była to pierwsza specjalistyczna placówka biblioteczna w ówczesnym województwie.

Filia biblioteki muzycznej w Częstochowie na archiwalnej fotografii Fo. ze zbiorów Biblioteki im. Biegańskiego

Przez lata odbywały się tam lekcje i audycje muzyczne, nauka gry na instrumentach, wieczory karaoke, a także zajęcia z muzykoterapii i dźwiękoterapii.

Teraz przyszła pora na częstochowską „Muzotekę”

Po ponad 40 latach przyszła pora na zmiany, a niedawną decyzją częstochowskiej Rady Miasta Filia Muzyczna Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego zmieni zarówno nazwę, jak i lokalizację. Jako „Muzoteka” przeniesie się w al. Kościuszki 4 (do lokalu, w którym mieści się Oddział dla Dzieci i Młodzieży). Aktualnie trwa przeprowadzka i urządzanie nowej siedziby. Informacje o planach otwarcia i zasadach funkcjonowania mają pojawiać się na bieżąco.

Zmianę lokalizacji argumentowano tym, że przez oddalenie placówki od centrum z jej zbiorów korzystały głównie osoby z pobliskich dzielnic. Zaś umiejscowienie filii na piętrze dwukondygnacyjnego budynku, z wysokimi schodami zewnętrznymi, stanowiło poważne utrudnieniem dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców z małymi dziećmi.

MuzotekaMuzoteka Fot. ze zbiorów Biblioteki im. Biegańskiego

Lokalizacja w centrum miasta zwiększyć ma dostępność zbiorów dla mieszkańców, ale też dostęp do oferty kulturalno-edukacyjnej tego działu biblioteki. Umiejscowienie na parterze rozwiązać ma problem barier architektonicznych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Ponadto osoby niewidome i słabowidzące – korzystające z przeznaczonych dla nich zbiorów pobliskiego Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – zyskają teraz możliwość korzystania w tym samym miejscu również z materiałów muzycznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajsilniejszy od ponad 2 lat rozbłysk na Słońcu. Koniec obecnego cyklu słonecznego?
Następny artykułGemini Park na Dzień Dziecka