A A+ A++

Będzie to robić oczywiście po swojemu. Tak, jak robi przeglądy prasy w programie “Dzień dobry TVN” – żadnych sensacji, krwawych historii, politycznych skandali. Teksty, które wybiera dla widzów, są optymistyczne. I dlatego jej przeglądy ludzie lubią. Aga Kozak przyjdzie z przeglądami prasy na Festiwal Kultury Żydowskiej (mieszka na krakowskim Kazimierzu, nie będzie mieć daleko).

Aga Kozak fot. Michał Janica

Naznosi gazet, tygodników, miesięczników; prasy przeróżnej i książek przedziwnych. A potem usiądzie pod płachtą festiwalowego namiotu i będzie opowiadać, relacjonować, co dobrego słychać w świecie. Przeglądy Agi zaczynać się będą o godz. 10; co opowie, czego się dowiemy, w którą stronę nas poprowadzi, trudno powiedzieć.

Historie duże i małe

– Ekologia, historia, socjologia, ludzie… Wszystko, co mnie ciekawi i może też zaciekawić publiczność festiwalu. Historie małe i duże, sprzed tygodnia, miesiąca; optymistyczne, warte podzielenia się nimi z ludźmi – tłumaczy Aga Kozak.

Ale przeglądy prasy to nie wszystko. Do tego samego festiwalowego namiotu Kozak zaprosi gości i gościnie. Jest kilka tematów przewodnich tegorocznej edycji FKŻ – tożsamość, ogień, nomadyzm. Aga i jej interlokutorzy/interlokutorki będą rozprawiać właśnie o tym, ale – jak to zwykle bywa – rozmowy potoczą się zapewne w stu różnych kierunkach.

– O tym, czym jest kuchnia żydowska, jak zaszyta jest w polską, jaka jest w Nowym Jorku, a jaka w Tel Awiwie porozmawiam z Bartkiem Kieżunem (znanym jako Krakowski Makaroniarz), pisarzem i antropologiem kultury specjalizującym się w kuchni Południa. Chałka, szakszuka, gęsi pipek, hamantasze, bajgle… to wszystko omówimy! – zaprasza Aga. – Z Yael Sherill, artystką, która na FKŻ pokaże projekt poświęcony nomadyzmowi, i Jordanem Lee Schnee, berlińskim pisarzem, tłumaczem i muzykiem, porozmawiam o współczesnych nomadach. Czym jest prawdziwe życie nomada/nomadki, a czym instagramowe #nomadlife. Czy nomadyzm to geny, wewnętrzny przymus, wybór polityczny czy tożsamościowy? Dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, psycholożka społeczna i trenerka antydyskryminacyjna, też opowie o nomadyzmie.

Rozmowy o wszystkim

O tożsamość i jej aspekty Kozak zapyta aktywistkę Martę Majchrzak (właścicielkę agencji Herstories.pl, psycholożkę). A jest o co pytać: o intensywność tożsamości, jaką rolę odgrywa w niej ciało, jak ją budować i jak ją zniszczyć. Warto też wziąć udział w spotkaniu z Wojtkiem Skulskim (filozof-logik, który zajmuje się visual merchandisingiem). Inspiracją jest serial „Wspaniała pani Maisel” – punkt wyjścia do rozmów właściwie o wszystkim.

– Wreszcie możemy się spotykać. A Kraków to miejsce, gdzie można usiąść i porozmawiać; takie przestrzenie nieczęsto się zdarzają – tłumaczy Aga. – One spowalniają, oferują głębokość przeżywania, nawet tych bardzo krótkich chwil.

Aga Kozak debiutuje też jako współautorka podcastu “Sharing is caring”, pierwsze odcinki serii można już oglądać na YouTube. Wybitnie poprawiają nastrój.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd dziś kwarantanna po powrocie z Wysp
Następny artykuł5 miliardów złotych kosztują rocznie rozwody w naszym kraju – wynika z raportu Ordo Iuris