Kim są obecnie Żydzi i Żydówki w Polsce i jak produktywnie rozmawiać o współczesnych uwikłaniach historycznych? Zanim rozpocznie się 32. Festiwal Kultury Żydowskiej, o Żydach tu i teraz oraz ich społeczności przez pryzmat sztuki opowie FestivALT.
To już siódma edycja festiwalu organizowanego przez międzynarodowy kolektyw żydowskich artystek, artystów, aktywistek i aktywistów. Twórcy działają na przecięciu sztuki i aktywizmu, rzucają wyzwanie stereotypom i promują nowe sposoby myślenia. Hasło FestivALT-u to w tym roku „Dojkajt”, co w jidisz oznacza „tu i teraz”.
Sztuka odważna
„Polska kultura żydowska jest często postrzegana przez pryzmat przedwojennej nostalgii czy tragedii Zagłady, a współczesna żydowska sztuka jest najczęściej importowana spoza Polski. FestivALT powstał świadomie w tym kontekście jako platforma do wymiany myśli i odkrywania »dojkajtu« – dzisiejszej żydowskiej rzeczywistości w Polsce i Europie. Współpracując z młodymi i uznanymi artyst(k)ami z Polski i całego świata, tworzymy platformę dla sztuki odważnej, zaangażowanej, która celebruje różnorodność, stawia wyzwania i zachęca do debaty” – tłumaczy Magda Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu. I dodaje: „Dążymy do uwzględnienia niuansów, krytycznej perspektywy oraz skupienia się na tu i teraz w poszukiwaniu autentycznej współczesnej polskiej tożsamości żydowskiej”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS