A A+ A++

Już trzeci tydzień z rzędu wyjazdy z biurami podróży w czasie zimowych ferii 2021 do ciepłych krajów są o 300 złotych tańsze niż były tym roku. Ceny ciągną w dół kierunki egzotyczne – wskazuje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata publikuje w poniedziałek najnowsze dane z badania cena wyjazdów z biurami podróży. Jak się okazuje, średnia cena wycieczki z wylotem między 18 a 24 stycznia 2021 roku wzrosła w ostatnim tygodniu wobec poprzedniego tygodnia o 61 złotych. W poprzednich tygodniach spadła o 46 i wzrosła o 44 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: W biurach podróży głęboka przecena dalekich kierunków

Najbardziej touroperatorzy podnieśli ceny wyjazdów na Dżerbę, o 135 złotych, a także do Marsa Alam i na Fuerteventurę – o 118 i 102 złote.

Przecenili za to Teneryfę, Gran Canarię i Portugalię – odpowiednio średnio o 95, 72 i 37 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Ferie co tydzień tańsze

Traveldata porównała też cenę z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku, nadal badanie dotyczyło pierwszego tygodnia ferii zimowych w województwie mazowieckim, czyli w roku 2020 okresu 10-16 lutego, a w 2021 od 18 do 24 stycznia. Tegoroczna średnia okazała się niższa od tej sprzed roku o 304 złote. Warto wiedzieć, że również tydzień wcześniej i dwa tygodnie była niższa – o 292 i o 326 złotych.

Ponownie najbardziej w skali roku spadły ceny wycieczek na Lanzarote, o 1112 złotych, do Maroka, o 1027 złotych, i na Maltę – o 488 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty notowano wzrosty cen rok do roku o 96 i o 22 złotych.

Wpływająca na koszty, jakie ponoszą organizatorzy, cena paliwa lotniczego sprzyjała im, bo była niższa o 32,6 procent. Nie można tego samego powiedzieć o cenie dolara i euro. Ich uśredniony dla rozliczeń turystycznych kurs był tym razem o ponad 6,8 procent wyższy.

Niemniej sumaryczny wpływ obu tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zamknął się w przedziale od 0 do minus 10 złotych.

„W drugiej połowie ostatniego tygodnia odnotowano wyraźny spadek cen ropy z około 42 do 38 dolarów za baryłkę, co powinno się przełożyć na niższy koszt paliwa już w kolejnym zestawieniu.
Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – prognozuje Traveldata.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza zniżka cen, rok do roku, objęła wyjazdy do Egiptu. W wypadku tego kierunku spadły one o 100 złotych.

Najwyraźniej organizatorzy obniżyli średnią cenę wycieczki do Hurghady – o 132 złote. Mniejszą przecenę zastosowali do podróży zimowych do Szarm el-Szejk i do Marsa Alam – o 90 i 77 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek średnich cen był znacznie większy i wyniósł 369 złotych.

Jeśli chodzi o wyspy – podają autorzy – największą roczną przecenę ponownie odnotowano w wypadku wypoczynku na Lanzarote – o 1112 złotych. Duże różnice objęły też Gran Canarię i Teneryfę – 470 i 171 złotych

Jednocześnie podniosła się średnia cena wyjazdu na Fuerteventurę – o 277 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 1027 złotych. Mniejsze spadki widać było w cenach wyjazdów na Maltę, do Portugalii i na śródziemnomorskie wybrzeże Turcji – o odpowiednio 488, 353 i 187 złotych. W ostatnim roku ceny wzrosły jedynie w wypadku Cypru – o 178 złotych.

Egzotyka nadal znacznie przeceniona

Niskie ceny paliwa lotniczego częściowo przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen podróży do dalekich krajów. Najmniej dotyczyło to wycieczek do Kenii – przecena wyniosła średnio 377 złotych. Jeśli chodzi o odwiedziny w Meksyku, to różnica wyniosła już 1635 złotych, a w Dominikanie – o 1891 złotych.

Sytuacja epidemiczna najmniej korzystna jest w Meksyku. Tam tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł w ostatnim tygodniu 294. Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest prawie siedmiokrotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 267 do 276. Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko nieco ponad dwa razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii pogarsza się. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 118, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił 56 na milion mieszkańców. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak prawie 10-krotnie mniejsza liczba testów niż w Polsce – relacjonują autorzy raportu.

TUI, Exim, Coral oferują najtaniej

W porównaniu z ubiegłym sezonem zimowym najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez TUI Poland – o 525 złotych. W bardziej ograniczonej skali spadły ceny w Eximie Tours i Coralu Travel – o 430 i 370 złotych. Jeszcze mniej w ETI i Best Reisen – o 160 i 130 złotych.

Istotnie poniżej średniej spadły tym razem ceny w Rainbow, Primie Holiday i Sun & Funie – o około 90, 65 i 20 złotych.

U pozostałych organizatorów ceny były do 290 złotych wyższe niż przed rokiem.

W bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce zajmował TUI Poland (14 najtańszych ofert), drugie Rainbow (11), a trzecie Exim Tours (10).

Najwięcej wyjazdów w najniższych cenach do Egiptu badanie Traveldaty ujawniło w Coralu Travel (8), Eximie Tours i TUI Poland (po 3). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to przodowali TUI Poland (8 ), Itaka (6) i Rainbow (4).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Badacze z Traveldaty przedstawiają też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

Skład pozostał taki sam, ale zmianie uległa kolejność biur. Na pozycję lidera – ex aequo z TUI Poland – z pozycji trzeciej przesunął się Coral Travel. Na trzecim miejscu znalazł się Exim Tours, który awansował z pozycji czwartej. Pozycję piątą jak przed tygodniem zajmował Oasis.

„Warto zauważyć, że wszystkie pięć pierwszych pozycji zajmują biura należące do grup kapitałowych lub powiązanych biznesowo z podmiotami, które dysponują istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze również o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe” – zwraca uwagę Traveldata.

Ceny przelotów też lecą w dół

Na koniec autorzy przyglądają się cenom biletów na loty do miejsc typowo turystycznych w tanich liniach lotniczych – Ryanairz i Wizz Airze.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w roku turystycznym 2020/21, a linia cienka przedstawia przebieg cen w kolejnych tygodniach poprzedniego sezonu. Zielone pole między liniami oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (18 połączeń w Ryanair i 9 w Wizzair), które występowały w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWCZK Kielce: Komunikat meteorologiczny z godz. 08:14 dnia 01.11.2020 – Gęsta mgła
Następny artykułSmardze – opis, występowanie i zdjęcia. Grzyby smardze ciekawostki