A A+ A++

Mark Zuckerberg powiedział niedawno w jednym z wywiadów, że skupi teraz w większym stopniu swoją uwagę na badaniach mających określić czym powinien być Internet w przyszłości i zamierza przekształcić Facebooka z dostawcy sieci społecznościowej w firmę „metaverse”.

To tajemniczo brzmiące określenie pojawiło się jakiś czas temu w powieściach science fiction i jest zlepkiem słów „meta” (obok lub poza) i „verse” (druga część słowa wszechświat, po angielsku „universe”). Jest to wspólna dla wszystkich uczestników tego nowego świata wirtualna przestrzeń, na którą składa się wirtualny świat, rozszerzona rzeczywistość, fizyczny świat oraz świat internetu.

Termin ten jest zwykle używany do opisania koncepcji internetu przyszłości, który zastąpi znany nam obecnie Internet. Będzie to zasadniczo Internet 3D, który połączy ze sobą świat fizyczny i świat wirtualny. Oba te światy istnieją obecnie, ale póki tworzą oddzielne lub słabo ze sobą powiązane byty. Internet 3D przyszłości połączy je w jedno wirtualne środowisko.

Zobacz również:

To właśnie ma na myśli Zuckerberg, mówiąc iż Facebook pracuje nad takim światem. Dodaje przy tym, że jedna firma nie będzie w stanie zbudować świata „metaverse”, a tym bardziej nim zarządzać. Musi to zrobić całe środowisko IT, wszyscy dostawcy oprogramowania i sprzętu oraz programiści. Dopiero ruch oparty na współpracy oraz wspólny wysiłek wszystkich firm będzie mógł tego dokonać.

Mark Zuckerberg ujawnił, że Facebook pracuje już w ramach nowej strategii nad czymś, co nazwał „nieskończonym biurem” (infinite office). Rozwiązanie to pozwali użytkownikom skonfigurować idealne miejsce pracy za pomocą zestawu VR, bez względu na to, gdzie się znajdują. Szef Facebooka przewiduje też, że za kilka lat prawdopodobnie połowa firmy będzie pracować w trybie zdalnym i trzeba się na to przygotować już dzisiaj.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ta ambitna zapowiedź Zuckerberga pojawia się w momencie, w których rząd USA podejmuje się zadania uregulowania rynku Big Tech. Facebook może mieć z tego powodu kłopoty, gdyż strategia ta wyraźnie mówi o potrzebie szybkiej decentralizacji tego rynku i rozbicia wielkich molochów IT, takich jak Facebook, na mniejsze niezależnie podmioty. Dlatego Facebook musi to brać pod uwagę, kreśląc obecnie tak ambitne plany na przyszłość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakub Banaś w prokuraturze. Usłyszał zarzuty
Następny artykułPoseł mniejszości niemieckiej „przeciw” odbudowie Pałacu Saskiego. Radny Ziobry: Odebrać im przywileje wyborcze