A A+ A++

Oba zakłady miały być kluczowe dla sukcesu Tesli zdominowania globalnych rynków. Powodem obecnej trudnej sytuacji jest brak baterii montowanych w autach z napędem elektrycznym i zatory w chińskich portach. Jest to zresztą problem wszystkich producentów samochodów w tej chwili. Może poza markami koreańskimi i japońską Mazdą, które poradziły sobie z tymi kłopotami. Fabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem miała być wielkim sukcesem. Elon Musk rzucił wyzwanie niemieckim producentom samochodów, zwłaszcza Volkswagenowi bo Tesle spod Berlina miały „wymiatać” nie tylko na niemieckim, ale i na europejskim rynku. Kiedy wreszcie, po wielu opóźnieniach spowodowane najróżniejszymi czynnikami, produkcja rzeczywiście ruszyła zaczęły narastać kolejne problemy.

Ostatnio z siłą roboczą, której nie jest w stanie pozyskać, bo płaci o 300-400 euro mniej, niż niemiecka konkurencja. Dodatkowo jeszcze zadarł ze związkami zawodowymi, bo postawił przed pracownikami warunek: jeśli wstąpisz do związku zawodowego, tracisz prawo do opcji na akcje, które są częścią wynagrodzenia. Nikogo też nie ucieszyła zapowiedź Muska, że w związku z kłopotami w produkcji wszyscy pracownicy będą musieli liczyć się z 10 procentowym cięciem zarobków, a zatrudnieni poza samą produkcją ze zmniejszeniem miejsc pracy również o 10 proc. Ostatnia decyzja dotyczy 3,5 proc. wszystkich pracujących w Tesli, ale z wyłączeniem Niemiec. – To co możemy w takim razie zrobić, żeby nie zbankrutować to musimy ciąć koszty. Innego wyjścia nie ma – tłumaczył Musk swoje ostatnie decyzje oszczędnościowe. Na razie Musk podniósł ceny swoich aut na rynku amerykańskim o 5 proc.

Czytaj więcej

W ciągu ostatnich lat Elon Musk postawił na zwiększenie mocy produkcyjnych, tak aby zdobyć dominację na rynku aut z napędem elektrycznym. Nie przewidział jednak i nie zareagował odpowiednio wcześniej na pierwsze sygnały o kłopotach z dostawami półprzewodników i baterii. Teraz Elon Musk przyznaje, że sytuacja wywołana kolejną falą zakażeń koronawirusem w Szanghaju doprowadziła do „niesłychanie trudnej” sytuacji i to nie tylko w chińskiej fabryce Tesli, ale i w zakładach w USA i w Niemczech. A informacje napływające z Chin nie są optymistyczne, bo władza obstaje przy polityce „Zero Covid”, która zaczyna powoli paraliżować gospodarkę w tym kraju. Restrykcje obowiązują nie tylko w produkcji, ale także w sektorze bankowym i transporcie morskim. Według ostatnich dostępnych informacji fabryka Tesli w Szanghaju stanie w lipcu na 2 tygodnie, ponieważ niezbędne są tam prace modernizacyjne. Jest to niezbędne, aby po zniesieniu obostrzeń koronawirusowych możliwe było zwiększenie produkcji do 22 tys. aut tygodniowo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramatyczna sytuacja na Mistrzostwach Świata. Pływaczka była o krok od śmierci
Następny artykułCatch Me. Modowy biznes rodziny Juroszków, który nabiera kolorów