A A+ A++

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca, są kluczowym wydarzeniem politycznym dla obywateli Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, co jest najważniejsze dla wyborców w kontekście tych wyborów, aby mogli świadomie oddać swój głos. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, które każdy wyborca powinien znać.

Rola Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski (PE) jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną bezpośrednio przez obywateli. PE ma istotny wpływ na legislację, budżet UE oraz kontrolę nad innymi instytucjami unijnymi. Europosłowie, czyli posłowie do Parlamentu Europejskiego, mają realny wpływ na kształtowanie polityki w różnych obszarach, takich jak gospodarka, ochrona środowiska, zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja i wiele innych.

Kto może głosować?

Głosować mogą wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18 lat (w niektórych krajach granica wieku może być inna). Ważne jest, aby byli zarejestrowani w odpowiednim rejestrze wyborczym. W Polsce rejestracja wyborców odbywa się automatycznie na podstawie zameldowania, ale obywatele polscy mieszkający za granicą muszą zarejestrować się w konsulatach.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych znanych z niedawnych wyborów samorządowych w godz. 7-21. Możliwe jest również głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie przez pełnomocnika dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą osobiście stawić się w lokalu wyborczym.

Programy wyborcze i kandydaci

Przed wyborami warto zapoznać się z programami wyborczymi partii oraz kandydatami startującymi w wyborach. Wiele partii politycznych i kandydatów prezentuje swoje programy na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz podczas spotkań wyborczych. Programy te zazwyczaj zawierają informacje na temat planowanych działań i priorytetów w różnych obszarach polityki.

Wyborcy wybiorą 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Powiat garwoliński znajduje się w okręgu wyborczym nr 5, który obejmuje mazowieckiej powiaty z wyłączeniem tych stołecznych i okołowarszawskich. Lista kandydatów w naszym okręgu. O podziale 53 mandatów z Polski zdecyduje frekwencja wyborcza.

red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodlewaj tym tuje co 2 tygodnie. Będą gęste i soczysto zielone
Następny artykułUczniowie II LO im. Jana Matejki na międzynarodowym projekcie Erasmus+ w Brukseli