A A+ A++

Ruszył nabór młodych lekarzy do UEMS, czyli do sekcji specjalistycznych European Union of Medical Specialists. Dzięki współpracy Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) z European Junior Doctors (EJD) lekarze w trakcie specjalizacji mogą realnie wpływać na standardy kształcenia specjalizacyjnego w Europie. Sprawdź, jak wygląda procedura zgłoszenia do UEMS, jakie są wakaty w sekcjach specjalistycznych oraz kto może liczyć na finansowanie.

Nabór młodych lekarzy do UEMS – kto może aplikować?

Udział w pracach sekcji specjalistycznych European Union of Medical Specialists (UEMS) to możliwość współtworzenia europejskich standardów szkolenia oraz współpracy z ekspertami z całej Europy. W strukturze UEMS działa obecnie 43 sekcje specjalistyczne, które zajmują się m.in. jakością kształcenia i doskonaleniem zawodowym lekarzy specjalistów.

Dzięki członkostwu Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w European Junior Doctors (EJD) do prac mogą dołączyć także lekarze będący w trakcie specjalizacji. To szansa dla młodych medyków, którzy chcą mieć wpływ na programy specjalizacyjne w Europie.

Wolne miejsca w sekcjach specjalistycznych UEMS 2026

W najbliższym postępowaniu rekrutacyjnym pojawiły się wakaty m.in. w takich dziedzinach jak:

  • chirurgia plastyczna,
  • chirurgia dziecięca,
  • choroby wewnętrzne,
  • dermatologia,
  • endokrynologia,
  • kardiochirurgia,
  • neurologia,
  • onkologia,
  • radiologia.

To konkretna szansa dla lekarzy szkolących się w tych specjalizacjach, aby reprezentować środowisko młodych lekarzy na poziomie europejskim.

Zobacz także:

  • Nowa specjalizacja – medyczna genetyka molekularna

Procedura zgłoszenia do UEMS krok po kroku

Procedura wyboru przedstawiciela EJD w sekcji specjalistycznej UEMS jest kilkuetapowa i wymaga współpracy z izbami lekarskimi.

Najpierw lekarz informuje Naczelną Izbę Lekarską o zainteresowaniu udziałem w pracach sekcji – zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected]. Następnie NIL przekazuje informacje o dalszej procedurze i zasadach finansowania.

Kolejny krok to formalny wniosek składany przez właściwą okręgową izbę lekarską. Dokument musi zawierać dossier kandydata, rekomendację oraz informacje o rozpoczęciu i etapie szkolenia specjalizacyjnego, w tym o roku specjalizacji.

Wniosek trafia do Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które podejmuje uchwałę w sprawie rekomendacji oraz wystawia list do European Junior Doctors. Po uzyskaniu rekomendacji lekarz wypełnia formularz online na stronie EJD.

Ostateczna decyzja zapada podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego EJD. W przypadku wyboru lekarz staje się oficjalnym przedstawicielem EJD w sekcji UEMS i otrzymuje informacje o zasadach reprezentacji.

Termin zgłoszeń do NIL – 31 marca 2026

Kluczowa data dla kandydatów to 31 marca 2026 r. To ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do Naczelnej Izby Lekarskiej. Po tej dacie wnioski nie będą rozpatrywane w bieżącym naborze.

Finansowanie udziału młodych lekarzy w UEMS

W przypadku pozytywnego wyboru przez ZO EJD, Naczelna Izba Lekarska sfinansuje udział maksymalnie 3 młodych lekarzy w jednym posiedzeniu stacjonarnym sekcji specjalistycznej UEMS rocznie. Limit dofinansowania wynosi do 3000 zł na osobę.

Jeśli w danym roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zarekomenduje więcej niż trzech kandydatów, to jednocześnie wskaże, którym osobom przysługiwać będzie finansowanie. Dodatkowe środki można próbować pozyskać bezpośrednio z UEMS lub EJD.

Dlaczego warto zostać przedstawicielem EJD w UEMS?

Udział w pracach UEMS to realny wpływ na europejskie standardy programów specjalizacji, rozwój kompetencji międzynarodowych oraz budowanie sieci kontaktów zawodowych. Dla młodych lekarzy to także prestiż i możliwość reprezentowania polskiego środowiska medycznego na forum europejskim.

Dla wielu specjalizujących się medyków może to być pierwszy krok do aktywnej działalności w strukturach międzynarodowych i współtworzenia przyszłości kształcenia lekarzy w Europie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o
Formularz komentarzy gromadzi Twoje imię/nick, adres e-mail i treść, aby umożliwić nam śledzenie komentarzy umieszczanych w witrynie. Przeczytaj i zaakceptuj Warunki korzystania z naszej strony internetowej i Politykę prywatności, aby opublikować komentarz.

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzef BBN punktuje rząd ws. SAFE. Ostrzega też przed zagrożeniem
Następny artykułNorris na lodzie