A A+ A++

Największe organizacje międzynarodowe branży turystycznej, jak ECTAA (agenci turystyczni i biura podróży, jej członkiem jest Polska Izba Turystyki, a prezesem prezes PIT Paweł Niewiadomski), Hotrec (hotele i restauracje, jej członkiem jest Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego), ACI (porty lotnicze), A4E (linie lotnicze), European Travel Commission i kilka innych wystosowało wspólny dokument w sprawie warunków podróżowania w dobie pandemii. Wzywa w nim rządy państw członkowskich do wprowadzenia ujednoliconego systemu zasad podróżowania. Ich zaniepokojenie wzbudziło, że niektóre kraje zaczęły stosować własne wytyczne, brak wspólnego stanowiska, w sprawie traktowania tak zwanej trzeciej, przypominającej, dawki szczepionki przeciw covidowi i niejasna przyszłość unijnych certyfikatów covidowych, które zostały uchwalone jednie na rok (w życie weszły 1 lipca tego roku). Obawiają się, że rozwój sytuacji pandemicznej i chaos w przepisach może doprowadzić do ograniczenia swobody podróżowania po Europie.

Czytaj więcej

Komisja Europejska rozmawia o aktualizacji zasad podróżowania

“Firmy i organizacje sektora turystycznego i przewozów pasażerskich wzywają Unię Europejską i państwa członkowskie do pilnego dostosowania i skoordynowania działań podejmowanych w epidemii

Należy przyjąć wspólne i jednolite zasady postępowania wobec kwalifikowania i harmonogramu podawania dawek przypominających w powiązaniu z utrzymaniem ważności unijnych certyfikatów – europejskich paszportów covidowych” – czytamy we wstępie dokumentu.

Zaszczepionych jest już 77 procent dorosłej populacji Unii Europejskiej – piszą sygnatariusze apelu. Przy tym, jak wynika z opinii Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), ograniczenie swobody podróżowania nie jest sposobem zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmniejszania hospitalizacji i liczby zgonów, ale wszelkie ograniczenia odbijają się na gospodarce.

Pandemia wywołała w europejskiej branży turystycznej kryzys na niespotykaną skalę. Teraz niektóre kraje ponownie ograniczają przemieszczanie się obywateli, co może doprowadzić do dalszych szkód w tym sektorze.

“Według badania przeprowadzonego przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC), jeśli tej zimy ograniczenia podróży zostaną ponownie wprowadzone, zniknąć może nawet 900 tysięcy miejsc pracy w europejskiej branży turystyki i przewozów pasażerskich. Ponadto, jeśli poważne restrykcje ponownie wejdą w życie, do końca 2021 roku rządy krajów Unii Europejskiej stracą nawet 35 miliardów euro z tytułu wkładu tego sektora w gospodarkę. Gdyby restrykcje zostały utrzymane również w przyszłym roku, gospodarka Unii Europejskiej straci kolejne 143,7 miliarda euro wpływów.

Turystyka w Europie nie może prawidłowo funkcjonować w warunkach niespójnych i nieustannie zmieniających się stanowisk państw członkowskich. (…) Jedynym sposobem (…) jest skoordynowanie działań podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej”.

Dlatego należy rozważyć:


Autopromocja


Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

– zapewnienie swobody podróżowania osobom, które mogą wykazać, że ich podróżowanie nie powoduje dużego ryzyka (przy okazji to przyczyni się do większego zainteresowania ludzi zaszczepieniem się),

– wdrożenie wspólnego w skali Unii Europejskiej, jednolitego stanowiska w sprawie kwalifikowania i harmonogramu podawania dawek przypominających, aby przedłużyć ważność szczepień i związanych z nimi europejskich paszportów covidowych.

Zdaniem branży turystycznej wszyscy obywatele zakwalifikowani do przyjęcia dawek przypominających powinni mieć równy i terminowy dostęp do szczepień.

Zarazem “państwa członkowskie powinny uaktualnić i ujednolicić stosowane przez siebie ograniczenia i zasady przemieszczania się podróżnych poprzez:

– harmonizację listy uznawanych szczepionek, określenie terminu ważności testów i szczepień i uznanie szczepień mieszanych i dawek przypominających,

– wprowadzenie jednolitego podejścia umożliwiającego przywrócenie swobody podróżowania w obliczu natury pandemii COVID-19, zastępującego systemy stosowane przez poszczególne kraje”.

Czytaj więcej

Jednym z trendów, który wyłania się z raportu Amadeusa, są wyjazdy w towarzystwie przyjaciół

Państwa członkowskie powinny uznać, że podróżni mogą przedstawiać szczepienia wszystkimi siedmioma szczepionkami zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia. Certyfikaty szczepień akceptowane na granicach powinny być również honorowane w poszcze … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzeczniczka SG: Polski żołnierz został ranny po ataku migrantów
Następny artykułWniosek w sprawie nadania nazwy dla nowo wybudowanej drogi 10KDL w Jóżefosławiu