A A+ A++

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a w nawiązaniu do obchodzonego niedawno ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją pojawiło się szereg publikacji dotyczących tej podstępnej choroby. Wszystkie zwracają uwagę na jej podstępność i niezauważalny rozwój. Nie wszystkie jednak zauważają niezaspokojone potrzeby ok. 30% chorych. Jak można im pomóc?

Przyczyny depresji są niejednorodne, a jej wystąpienie spowodowane jest zazwyczaj współdziałaniem wielu czynników. Ważną rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych przypisuje się czynnikom genetycznym, możliwość zachorowania na depresję wzrasta w rodzinach osób chorujących na ten rodzaj zaburzenia. W rozwoju depresji duże znaczenie odgrywają również zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy czy zaburzenia w zakresie hormonów płciowych). Badania wskazują również na zależność między depresją a nierównowagą związków chemicznych w organizmie. Wśród przyczyn depresji wymienia się także czynniki psychologiczne np. sytuacje i wydarzenia życiowe, obecność chorób przewlekłych czy skłonność do uzależnień.

Depresja objawia się obniżeniem nastroju (poczuciem smutku, rozdrażnienia, apatią czy pustki) często połączoną z niemożnością cieszenia się życiem i sprawami, które wcześniej były źródłem przyjemności. U chorych często występuje też negatywna ocena samego siebie, poczucie winy, brak wiary w możliwość poprawy oraz myśli o śmierci lub samobójstwie.

Według Klasyfikacji ICD-10, aby mówić o potwierdzonej diagnozie konieczne jest zaobserwowanie łącznie kilku objawów, które muszą utrzymywać się przez co najmniej 2 tygodnie. Epizody depresyjne mogą trwać do 9. miesięcy. Warto pamiętać o tym, że depresja jest chorobą o charakterze nawracającym, co oznacza, że epizody depresyjne mogą pojawiać się wiele razy w ciągu życia. Wobec tego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa depresja. Nieleczone zaburzenia depresyjne mogą bowiem trwać latami, nawet do końca życia.

Ponieważ nie wszystkie statystyki dotyczące depresji są pełne i wystarczające, musimy opierać się na danych szacunkowych. Według WHO na depresję choruje ok. 280 mln ludzi na świecie (blisko 3,8 proc. populacji). Inne dane mówią o występowaniu choroby u 5% populacji, a bywają również badania pokazujące nawet kilkunastoprocentowe obciążenie populacji tą chorobą. Nie znamy dokładnie skali chorobowości w Polsce, nie wiemy, ile osób cierpi na depresję, ponieważ część chorych leczy się w prywatnych praktykach. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wiadomo, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o blisko 60 proc. więcej niż w 2013 r. To pokazuje skalę problemu w Polsce, wśród zdiagnozowanych i leczonych osób.

Leczenie osób z depresją może odbywać się w trybie ambulatoryjnym. Jedynie ciężkie, zagrażające życiu przypadki wymagają pobytu na oddziale psychiatrycznym. Nadrzędnym celem leczenia depresji jest uzyskanie remisji, czyli braku objawów oraz zapobieganie ich nawrotowi.

Jednakże, tak jak niejednorodną chorobą pod względem przyczyn i objawów, tak również skomplikowane i niejednorodne jest leczenie przeciwdepresyjne stosowane u pacjentów. To, jak należy prowadzić pacjenta z depresją, zależne będzie od indywidualnego przypadku.

Terapia depresji łączy efekty psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która skupia się na zmianie negatywnych przekonań. W leczeniu depresji stosuje się również farmakologię, zwłaszcza w cięższych przypadkach chorób. Najskuteczniejszym jest połączenie psychoterapii z lekami.

Depresja jest olbrzymim problemem społecznym, chcielibyśmy leczyć skuteczniej. Niestety 30% leczonych pacjentów nie reaguje na refundowane terapie lekowe – mówi prof. Piotr Gałecki, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii

Prawie 1 na 3 pacjentów, mimo celnej diagnozy, mimo ułożenia terapii przez specjalistę nie poprawi swojego stanu psychicznego. A mógłby…

Od 2-3 dekad, mamy dość skuteczne leki przeciw depresji. Niestety, jest grupa chorych na depresję lekooporną. To osoby, które nie zareagowały na dwa odpowiednio skomponowane schematy leczenia z obecnie dostępnych leków. Od jakiegoś już czasu, mamy do czynienia z farmakoterapią, która działa w odmienny sposób niż tradycyjne leki antydepresyjne. Esketamina o której mówię, jest dostępna w Polsce, ale nie jest refundowana, a dla części pacjentów z lekoopornością depresji, jest to jedyna szansa na poprawę zdrowia i normalne funkcjonowanie – wskazał prof. Piotr Gałecki

Brak refundacji tej terapii w przypadku chorych z depresję lekooporną, których nie stać na finansowanie leczenia we własnym zakresie jest ludzkim dramatem. Zdiagnozowanie depresji jest czasochłonnym procesem, a w przypadku depresji lekoopornej czas dobrania efektywnej terapii jest dodatkowo wydłużony. Nieleczona lub nieskutecznie leczona depresja może mieć tragiczne skutki i prowadzić nawet do samobójstwa. Niepokojący jest fakt, że aż siedmiokrotnie wrasta ryzyko popełnienia samobójstwa w przypadku osób zmagających się z depresją lekooporną.

Jesteśmy w końcowej fazie procesowanie wniosku refundacyjnego i czekamy na pozytywną decyzję Ministerstwa dla tej terapii – podkreślił prof. P. Gałecki

Do tej szczególnej grupy chorych na depresję odniósł się także prof. Sławomir Murawiec, który zwracał uwagę na szybką i głęboką poprawę zdrowia, u chorych którzy wcześniej nie odnosili korzyści z leczenia.

Ze względu na inny mechanizm działania terapii esketaminą, pacjenci, którzy czasem latami próbowali polepszyć swój stan tradycyjnymi lekami, po kilku tygodniach zupełnie zmieniają nastrój. Sami to opisują, jakby wyszli spod czarnego koca depresji. To dla pacjentów z depresją lekooporną, ogromna szansa na powrót do normalnego życia – powiedział z rozmowie z redakcją prof. Sławomir Murawiec.

Rada Przejrzystości AOTMiT uznała w swojej ocenie, za zasadne objęcie refundacjom tej terapii dla pacjentów cierpiących na depresję lekooporną. Czekamy zatem na decyzję odpowiedzialnego za politykę lekową Ministra licząc na pozytywny finał procesu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW USA zaczynają bankrutować banki
Następny artykułOptymistyczne prognozy dot. inflacji! Kiedy zacznie spadać?