A A+ A++

Teleskop Euclid, który został stworzony przez agencję ESA, otrzymał ważne zadanie. Ma dostarczyć dane, które pozwolą na stworzenie największej oraz najdokładniejszej mapy nieba. Naukowcy złożyli w całość pierwszy fragment, który powstał na podstawie zdjęć zrobionych przez Euclid wcześniej w tym roku.

 

Wszechświat jest ogromny i stworzenie mapy kosmosu nie jest łatwym zadaniem. Mimo to Europejska Agencja Kosmiczna postawiła sobie ambitny cel. Jest nim opracowanie największej oraz najdokładniejszej mapy nieba w historii. W realizacji ma pomóc teleskop Euclid, który został wystrzelony w kosmos w lipcu 2023 r.

Najdokładniejsza mapa nieba ma pierwszy fragment

Teleskop Euclid fotografuje kosmos i dostarcza dane na Ziemię. Następnie specjaliści starają się poskładać je w całość i w ten sposób stworzyć wspomnianą mapę. Na razie naukowcy mają jej tylko jej fragment, który zaprezentowano w połowie października na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Mediolanie we Włoszech.

Wspomniana mozaika, choć stanowi tylko mały wycinek kosmosu, zawiera aż około 100 mln gwiazd i galaktyk. Mapa obejmuje obraz w rozdzielczość aż 208 gigapikseli, które uzyskano na podstawie 260 obserwacji wyko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIngres abp. Wiesława Śmigla
Następny artykułTAURON Liga: Seria łodzianek zagrożona? Radomianki mają szczelny argument