A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

– Pracownia jest odpowiedzią zarówno na sytuację epidemiczną spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2, ale również kolejnym wyzwaniem rozwijającej się w BCO diagnostyki genetycznej – poinformowała Monika Mróz, rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii.

Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Podlaskiego – w wysokości blisko 600 tys. zł – pracownia została wyposażona w nowoczesny analizator genetyczny umożliwiający szybkie wykrywanie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Test genetyczny jest rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem potwierdzającym infekcję koronawirusem.

Błyskawiczny wynik

Jak w nadesłanym przez BCO komunikacie podkreśla dr hab. n. med. Katarzyna Jarząbek, kierownik Pracowni Wirusologii Molekularnej BCO: – Posiadanie takiej pracowni to taki epidemiologiczny skarb. W bardzo krótkim czasie możemy zrobić test genetyczny i pacjenta, bądź pracownika naszej placówki, odizolować i leczyć. Aparat genetyczny, który posiadamy, to aparat automatyczny, który ma zintegrowane procesy izolacji materiału genetycznego, a także wykrywanie materiału genetycznego wirusa. I tak naprawdę od pobrania wymazu do wyniku mamy półtorej godziny i to jest bardzo krótki czas wykonania testu. Co ciekawe, na naszym aparacie możemy wykonać jedną próbkę oddzielnie, czyli jak mamy jednego pacjenta, to też możemy go zdiagnozować natychmiast. To jest duża zaleta takiej szybkiej diagnostyki genetycznej w szpitalu.

W Białostockim Centrum Onkologii od 8 kwietnia rusza Pracownia Wirusologii Molekularnej Fot. Materiały BCO

Dr n. med. Luiza Kańczuga-Koda, kierownik Zakładu Patomorfologii BCO, dodaje: – Skupiamy się głównie na naszych pacjentach i naszym personelu, nie działamy komercyjnie ani na zewnątrz.

I podkreśla: – Przepustowość tego aparatu to około ośmiu testów na godzinę. Śmiertelność z powodu koronawirusa, według oficjalnych danych, kształtuje się w Polsce na poziomie około 2,5 proc., natomiast śmiertelność, jeśli chodzi o choroby nowotworowe, nieleczone nowotwory złośliwe jest praktycznie stuprocentowa. I dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci onkologiczni byli ciągle leczeni w sposób nieprzerwany, badani, diagnozowani, żeby mieli ciągły dostęp do świadczeń onkologicznych.

Monitorowanie pacjentów

Analizator genetyczny jest również świetnym narzędziem diagnostycznym do genotypowania wirusów o wysokim potencjale onkogennym, jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) związanego z rakiem szyjki macicy czy wirusy zapalenia wątroby. Daje to również możliwość poszerzenia diagnostyki molekularnej zakażeń wirusowych uznanych przez WHO za biologiczne czynniki rakotwórcze i wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych.

– Ten sprzęt pozwala nam również na badanie i monitorowanie pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, właśnie w oparciu o metody genetyczne, metody z zakresu biologii molekularnej, czyli jest to badanie bardzo czułe i specyficzne – dodaje doc. Koda.

– Pracownia Wirusologii Molekularnej obok Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej w Zakładzie Patomorfologii wpisuje się w dynamiczny rozwój nowoczesnej diagnostyki genetycznej w Białostockim Centrum Onkologii. Przede wszystkim jest podjęciem i podołaniem wyzwań związanych z pandemią COVID-19, ale również przyczyni się do pogłębienia diagnostyki wirusów onkogennych w naszym ośrodku – czytamy w komunikacie BCO.

W Białostockim Centrum Onkologii od 8 kwietnia rusza Pracownia Wirusologii MolekularnejW Białostockim Centrum Onkologii od 8 kwietnia rusza Pracownia Wirusologii Molekularnej Fot. Materiały BCO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOto pełnomocnicy regionalni “Wspólnej Polski” Rafała Trzaskowskiego. Za Mazowsze odpowiada prezydent Płocka
Następny artykułCzwartek z Defence24.pl: Koncentracja rosyjskiej armii na granicy z Ukrainą; Litwa i USA popierają starania Ukrainy o członkostwo w NATO