W Kętrzynie zakończyły się mistrzostwa Polski juniorek młodszych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ENEA Energetyk Poznań. Na najlepszą zawodniczkę turnieju wybrano Karolinę Naderę, przyjmującą mistrza Polski. Brąz wywalczyła drużyna GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Sponsorem turnieju i mecenasem młodzieżowej siatkówki jest PKN ORLEN.

Mecz o trzecie miejsce lepiej rozpoczęły siatkarki ze Stężycy, bo od prowadzenie 5:1. Stal Śrubiarnia to najwaleczniejsza drużyna w finałach i już wcześniej pokazała faworytom, że łatwo punktów nie oddaje. Po serwach Oliwii Caputy odrobiła większość strat (4:5), a po asie Zuzanny Wai był remis (6:6). GKS Wieżyca znów odskoczyła na pięć punktów, ponieważ siatkarki z Żywca miały kłopoty z przyjęciem zagrywek Mai Malinowskiej.

Stal Śrubiarnia nie odpuszczała. Skuteczne ataku Caputy i Wai, a także kilka błędów rywalem sprawiło, że był remis 21:21. Na więcej w tym secie zawodniczek z Żywca nie było już stać i prowadzenie w spotkaniu objął GKS Wieżyca. Drugi set był jeszcze bardziej zacięty. Siatkarki Stali kapitalnie broniły i faworytowi, bo za takiego uważany był zespół ze Stężycy, każdy punkt musiał wyszarpywać. Przegrywał 4:8, ale szybko odrobił straty. Żaden z rywali nie był w stanie odskoczyć na więcej niż dwa punkty, a o sukcesie Wieżycy zdecydowały dwa kolejne błędy w ataku Caputy i skuteczność Martyny Podlaskiej oraz Julii Hewelt.

W trzecim secie siatkarki z Żywca grały jeszcze lepiej, jeszcze ofiarniej i skuteczniej. Kornelia Bul doskonale rozgrywała, a skrzydłowe zdobywały punkty. Stal prowadziła od początku i nie pozwoliła przeciwniczkom zbliżyć się. Było 10:5, 17:11 i wtedy Wieżyca miała najlepszy okres, odrabiając cztery punkty. Więcej nie była w stanie zrobić i wygrywała w meczu tylko 2:1.

Mecz był niezwykle emocjonujący i zacięty. Siatkarki z Żywca w obronie były wszędzie, naprawdę rzadko zdarzało się, żeby po ataku rywalek piłka dotknęła boiska. A ataku ryzykowały i w miarę upływu czasu robiły coraz mniej błędów. W czwartej partii znów miały inicjatywę (11:5). Zawodniczki ze Stężycy nie poddawały się i dogoniły Stal (18:18). Rozegrała się Emilia Malkiewicz i to ona w końcówce zdobywała najważniejsze punkty, a nagrodą był tie-break.

W nim walka była jeszcze bardziej zacięta. Żywczanki prowadziły od początku i to coraz wyżej – zmiana stron była przy wyniku 8:4. Ale przy wyniku 12:9 stanęły. Duża w tym rola Malinowskiej, która nie tylko posyłała trudne serwy (as na 14:12), ale też popisała się kapitalnymi obronami. Zaczął działać blok Wieżycy i to dla tej drużyny należała końcówka. Trudno napisać, że Wieżyca zasłużenie wygrała, bo tak naprawdę oba zespoły zasłużyły na ten brąz.

MVP: Aleksandra Liedke

GKS Wieżyca 2011 Stężyca – TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec 3:2
(25:22, 25:23, 22:25, 23:25, 15:12)

Energetyk to najbardziej pechowy zespół w finałach mistrzostw Polski, gdyż we wcześniejszych meczach stracił z powodu kontuzji dwie kluczowe zawodniczki. Mimo to awansował do finału z kompletem zwycięstw. Naprzeciw stanął MKS SMS, uważany za faworyta i dysponujący najbardziej wyrównaną kadrą. Pokazał to półfinał, w którym świetną zmianę dała Patrycja Łagida, MVP spotkania.

Zmiany dokonane przez Marcina Widerę, trenera MKS-u, przyniosły efekt, bo jego drużyna przede wszystkim zaczęła skuteczniej atakować. Sobanty wsparły Oliwia Nastawska, Dombrowska i Łagida, a Antonina Serafinowska dodawała punkty blokiem. Kaliszanki uzyskały wysoką przewagę i mimo ambitnej postawy przeciwniczek wyrównały wynik meczu.

W poprzednich rundach kaliszanki dwa razy przegrywały 0:1, lecz później już dominowały. W finale trafiły na rywala też niepokonanego w kętrzyńskim turnieju. Energetyk był dobrze zorganizowany, a różnicę w warunkach fizycznych nadrabiał doskonałą obroną i skutecznością na szybko rozegranych piłkach. W trzecim secie prowadził od początku, lecz MKS odrobił straty (19:19). W wygranej drużynie z Poznania pomogły asy Kingi Ziółkowskiej (23:20) i Karoliny Nadery (25:21).

Zanosiło się więc na niespodziankę i tak się stało. W ostatnim secie poznanianki prowadziły niemal od początku. Świetnie grała Nadera, który do punktów zdobywanych atakiem dokładała asy. Kaliszanki goniły, walczyły bardzo ambitnie, ale w niedzielę nie znalazły sposobu na Energetyka. MKS odrobił połowę z sześciu punktów, ale wtedy rolę liderki wzięła na siebie Nadera, zdobywając trzy ostatnie punkty w turnieju i pieczętując mistrzostwo Polski.

MVP: Karolina Nadera

MKS SMS Kalisz – ENEA Energetyk Poznań 1:3
(22:25, 25:20, 21:25, 21:25)

Nagrody indywidualne dla najlepszych siatkarek mistrzostw Polski juniorek młodszych Kętrzyn 2022:

Najlepsza rozgrywająca: Kinga Ziółkowska (ENEA Energetyk Poznań)
Najlepsza atakująca: Martyna Podlaska (GKS Wieżyca 2011 Stężyca)
Najlepsza środkowa: Antonina Serafinowska (MKS SMS Kalisz)
Najlepsza przyjmująca: Zofia Sobanty (MKS SMS Kalisz)
Najlepsza libero: Zuzanna Suska (ENEA Energetyk Poznań)
MVP turnieju: Karolina Nadera  (ENEA Energetyk Poznań)

Specjalną nagrodę od Wojciecha Czayki, dyrektora pionu rozgrywek krajowych i międzynarodowych PZPS, otrzymali kibice Stali Śrubiarnia Żywiec: – Macie wspaniałe córki, które wspaniale dopingujecie – podkreślił Czayka.