A A+ A++

Zbliża się groźny układ niskiego ciśnienia “Emir”. Zachodnie regiony kontynentu muszą przygotować się na silne wichury, podtopienia i zalewające wody. W polskich górach prognozowany jest silny halny, który w szczytowych partiach Karpat może przekraczać prędkość 140-155 km/h.

Nad północnym Atlantykiem trwają niepokojące zmiany atmosferyczne, które od kilku dni budzą niepokój meteorologów i entuzjastów klimatu. Zróżnicowanie temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego w tym regionie sprzyja tworzeniu się silnego prądu strumieniowego w środkowych i górnych partiach troposfery. W efekcie może dojść do formowania się niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia.

Jednym z takich układów, nazwanym “Emir” (“Ciaran”), jest potencjalnym zagrożeniem dla zachodniej Europy. Może on przynieść jedną z najgroźniejszych wichur ostatnich lat, zwłaszcza dla regionów przybrzeżnych zachodniej i północno-zachodniej Francji, Kanału La Manche oraz południowych obszarów Wysp Brytyjskich. Zachodnia i północno-zachodnia Francja muszą przygotować się na możliwe podtopienia i zalewające wody.

Polska natomiast może spodziewać się większej liczby przejaśnień, przede wszystkim w czwartek i sobotę. Jednakże i u nas przewidziane są silne podmuchy wiatru. Lokalne prognozy dla Limanowej sugerują, że wiatr może osiągnąć prędkości ponad 100 km/h w nocy z czwartku na piątek oraz w piątkowe przedpołudnie. Dodatkowo, w piątek spodziewane są opady deszczu, a termometry będą wskazywać od 8°C do 17°C.

Miłośnicy gór powinni zachować szczególną ostrożność. W górskich rejonach Karpat przewidywany jest silny wiatr halny, którego prędkość w najwyższych partiach może sięgać nawet 140-155 km/h.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSportowe Zaduszki w Radiu Poznań
Następny artykułNowa tablica w miejscu egzekucji na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej