A A+ A++

Czy masz wrażenie, że jakieś wydarzenia z przeszłości bardzo silnie oddziałują na to, jak obecnie radzisz sobie w sytuacjach stresowych? Niewykluczone, że traumatyczne, bolesne doświadczenia w pewien sposób zablokowały przetwarzanie informacji przez układ nerwowy, przez co nadal są żywe i lewa półkula mózgu nie może rozpocząć procesu racjonalizacji tych wydarzeń. We właściwym przetwarzaniu trudnych wspomnień i towarzyszących im emocji może pomóc metoda EMDR.

Na czym polega EMDR?

Metoda EMDR, czyli Eye Movement Desensitization and Reprocessing wykorzystuje ruchy gałek ocznych, aby przeprowadzić przeprogramowanie doznań emocjonalnych. Trauma to nieprzepracowane emocje. Uważa się, że najskuteczniejsze ich przetwarzanie zachodzi w fazie REM, to właśnie wtedy gałki oczne śpiącej osoby w zawrotnym tempie ruszają się z jednej strony na drugą. Psycholodzy i psychoterapeuci (https://poradnia-harmonia.pl/) wywołują u Pacjenta taki sam ruch gałek ocznych. Pacjent wodzi oczami za palcem terapeuty, jednocześnie opowiadając o swoich emocjach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości, które zablokowały właściwy przepływ informacji przez układ nerwowy. W metodzie chodzi o aktywizację i współpracę obu półkul mózgu, prawa odpowiada za pamięć emocjonalną, natomiast lewa za racjonalizację wydarzeń. W przypadku traum przepływ informacji bywa zablokowany, przez co dominują żywe wspomnienia, czyli prawa półkula. I choć od traumatycznego wydarzenia minęło sporo czasu, Pacjent nadal odczuwa te świeże emocje, czuje się dokładnie tak, jak w momencie, gdy wydarzenie miało miejsce. Celem metody jest przepracowanie tych tłumionych doznań emocjonalnych i usprawnienie przepływu informacji do lewej półkuli.

U kogo można zastosować EMDR?

Choć początkowo terapia EMDR stosowana była głównie u osób z traumami powojennymi, to obecnie wykorzystuje się ją zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-dzieciecy-warszawa/). Stanowi bardzo skuteczną formę leczenia PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego. Równie dobrze sprawdza się wśród wszystkich, którzy nie radzą sobie z emocjami, nadmiernym stresem. Cierpią na zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, czy zaburzenia osobowości. EMDR wykorzystuje się nawet w leczeniu depresji. Swojej szansy na powrót do zdrowia mogą upatrywać w niej również ofiary przemocy psychicznej, fizycznej, wykorzystywania seksualnego, zaniedbania, czy osoby, które uczestniczyły w wypadkach lub przeżyły śmierć bliskiej osoby. Aby rozpocząć terapię EMDR, należy udać się do specjalisty (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Terapia składa się bowiem z kilku faz, a pierwszą z nich jest wywiad. Konieczne jest bowiem poznanie problemu i zdefiniowanie go. Rolą psychoterapeuty jest również pomoc Pacjentowi w dotarciu do wydarzenia z przeszłości, które wymaga rozpracowania, ponieważ tak silnie rzutuje na jakość teraźniejszego życia.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnna Popek oceniła nowego prezesa TVP! “To mi się podoba!”
Następny artykułСпецтрибунал для рф і підтримка України: Зеленський провів розмову з канцлером Австрії