A A+ A++

Adopcja pojazdów elektrycznych na baterie (BEV), znanych również jako EV, rośnie w większości zachodnich społeczeństw. Jednak wraz z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych, infrastruktura potrzebna do ich ładowania musi się także rozwijać, co zmusza różne branże do znalezienia nowych sposobów na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania. Jedną z opcji są inteligentne sieci energetyczne, które oferują rozwiązanie, współpracując z odnawialnymi źródłami energii i ułatwiając efektywne ładowanie pojazdów elektrycznych, jak twierdzi najnowszy raport GlobalData na temat strategii sektora naftowo-gazowego w odniesieniu do EV.

Firmy z branży naftowo-gazowej musiały dostosować i zdywersyfikować swoje inwestycje i strategie w odpowiedzi na naciski rządów i środowisk na zmniejszenie emisji. Jedną z potencjalnych dróg alternatywnych inwestycji są stacje ładowania EV, które mogą uzupełniać istniejące aktywa, takie jak stacje benzynowe. Jednak, jak podkreśla GlobalData, nie wszystkie duże firmy naftowe zdecydowały się na rozwój infrastruktury ładowania EV, co może mieć niekorzystne skutki dla ich wyników finansowych, biorąc pod uwagę przewidywany stopniowy spadek popytu na tradycyjne paliwa od 2030 roku.

Wpływ na branżę naftowo-gazową

Rosnąca liczba EV stanowi potencjalne wyzwanie dla branży naftowo-gazowej. Globalna sprzedaż EV ma osiągnąć dziesięć milionów do 2025 roku, co może zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę naftową o 350 000 baryłek dziennie. Ten wzrost popularności może znacząco zmienić wzorce konsumpcji ropy naftowej, a prognozy sugerują, że do 2040 roku EV mogą zastąpić ponad 20 milionów baryłek ropy dziennie.

Dla inwestorów w branży naftowo-gazowej zrozumienie kluczowej roli EV jest niezbędne do zrozumienia szerszego krajobrazu energetycznego. Każda transformacja od bardziej tradycyjnych źródeł energii będzie prawdopodobnie stopniowa i uzależniona od rozwoju nowych technologii oraz zwiększania wykorzystania i akceptacji odnawialnych źródeł energii.

Jednak według Raj Shekhara, dyrektora ds. naftowo-gazowych w GlobalData, wzrost infrastruktury EV może wpłynąć na obecne sieci stacji paliwowych. Shekhar zasugerował, że alternatywną opcją inwestycyjną może być budowa większej liczby stacji ładowania EV, ponieważ uzupełniają one istniejące aktywa. Wiele dużych firm naftowych już przygotowuje się na przyjęcie EV i zaczęło inwestować lub rozszerzać swoją obecność w infrastrukturze ładowania EV.

Ewolucja strategii

Zgodnie z GlobalData, firmy naftowo-gazowe dywersyfikują swoje działania w technologie energii odnawialnej i niskoemisyjne rozwiązania z powodu rosnącej presji na określenie ich roli w transformacji ku neutralności klimatycznej. Jednak ropa i gaz nadal będą odgrywać kluczową rolę w produkcji materiałów dla EV i infrastruktury ładowania EV.

Na przykład, akumulatory litowo-jonowe (Li-ion), które są kluczowym elementem samochodów elektrycznych, zawierają elektrolity produkowane z petrochemikaliów. Dodatkowo, elektrody w bateriach Li-ion zawierają grafit i inne materiały pochodzące z ropy naftowej i gazu. Petrochemikalia są również wykorzystywane do produkcji gumy na opony, a oleje na bazie ropy naftowej są używane do chłodzenia i smarowania silników elektrycznych oraz układów napędowych.

Puranik, starszy menedżer projektów ds. badań nad ropą i gazem w GlobalData, podkreśla również, że tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane do produkcji formowanych komponentów zarówno w pojazdach tradycyjnych, jak i elektrycznych.

Inwestycje i perspektywy

Chociaż większość dużych firm naftowych wyraziła chęć rozszerzenia swojej infrastruktury ładowania EV, dane są zróżnicowane. Shell i TotalEnergies są liderami z ponad 55 000 działających stacji ładowania na całym świecie, a ich plany rozwoju sieci są ambitne. W ślad za nimi idą BP i Eni, które mają szeroki zasięg i zapowiedziały plany podwojenia swojej sieci ładowania.

Adopcja EV przekształca sektor naftowo-gazowy, wprowadzając zarówno wyzwania, jak i możliwości dla ugruntowanych firm. Transformacja będzie stopniowa i wymagać będzie rozwoju innowacyjnych technologii, co podkreśla znaczenie zrównoważonej strategii dostarczania energii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne w Krakowie
Następny artykułMiasto przeprowadzi konsultacje dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu