A A+ A++

Każdy fotograf czy początkujący filmowiec przed rozpoczęciem przygody z aparatem powinien zaznajomić się z pewnymi tajnikami. I choć wydawać by się mogło, iż zrobienie zdjęcia czy stworzenie profesjonalnego materiału video nie wymaga od nas szczególnej wiedzy, nie do końca jest to prawdą. W tym artykule skupimy się na zjawisku ekspozycji w fotografii. Czym jest i co warto o niej wiedzieć? Sprawdzamy!

Czym jest ekspozycja w filmie i fotografii?

Ekspozycją nazwiemy ilość światła padającą na matrycę, która jest niezbędna do wykonania prawidłowego ujęcia. Co się na nią składa? Czas naświetlania, wartość przysłony oraz czułość materiału światłoczułego. Czynniki te mają ogromne znaczenie, gdyż to właśnie one odpowiadają za uzyskany obraz. Profesjonalni fotografowie kładą szczególny nacisk na prawidłowe ustawienie tych oto parametrów. Jakość zdjęć będzie wówczas odpowiadała rzeczywistości. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Ekspozycja jest również istotna w filmie. Przygotowując materiały video, warto usystematyzować swoją wiedzę i zrozumieć, jak parametry te wpływają na siebie. Wrocławska firma Flipside – https://flipside.pl/ – od kilku lat działa na polskim rynku, tworząc profesjonalne filmy reklamowe, produktowe czy animacje filmowe. Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie „filmy reklamowe Wrocław”, koniecznie zajrzyj na stronę! Produkcja filmów reklamowych wspomoże rozwój twojej marki i pozwoli wydobyć drzemiący w niej potencjał.

Czas naświetlania

Okres, podczas którego migawka pozostaje otwarta i pozwala, by światło dotarło do matrycy, jest określane mianem czasu ekspozycji lub naświetlania. Parametr ten jest wyrażony w częściach i sekundach, i to właśnie od niego w głównej mierze zależny jest ostateczny rezultat.

Przysłona w obiektywie i czułość ISO – czym są?

Przysłona to wielkość otworu, który możemy swobodnie regulować. Odpowiednie ustawienie ów parametru jest czynnikiem decydującym o tym, jak duża dawka światła dotrze do matrycy. Czym bowiem jest czułość ISO? Trzeci parametr możemy zdefiniować jako wrażliwość matrycy na światło. Nic prostszego! Czas ekspozycji, przysłona i czułość ISO tworzą swego rodzaju trójkąt ekspozycji. Zależność pomiędzy tymi parametrami jest kluczowa przy tworzeniu zdjęć. Nieprawidłowe ich ustawienie może skutkować wystąpieniem błędu.

Dla początkujących

Kombinacja tych trzech parametrów pozwoli na uzyskanie wymarzonego kadru. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z aparatem, mamy dla ciebie jeden sprawdzony trik! Wybierz jeden parametr i potraktuj go jako kluczowy. Z czasem nabierzesz wprawy i zobaczysz, z jaką łatwością można stworzyć coś niesamowitego.

Niedoświetlenie a prześwietlenie

Fotografia rządzi się swoimi prawami! Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż ustawienie optymalnych parametrów ma ogromne znaczenie. Jeśli zależy ci na uzyskaniu lekko rozmytego kadru, ekspozycja ta będzie prawidłowa. Jeżeli chcesz uzyskać efekt unieruchomionego obiektu, tak też będzie dobrze! Istnieją oczywiście odgórne zasady, których warto przestrzegać. Nadmierne prześwietlenie zdjęcia jest zabójstwem dla fotografii… Nieco mniej szkodliwe jest niedoświetlenie kadru. Powołaj się na własną wyobraźnię i twórz!

Na jakim efekcie ci zależy?

Ustawienie odpowiednich parametrów to jedno! Zastanów się, na jakim efekcie ci zależy. Prawidłowo wykonane ujęcie to takie, które odpowiada naszym wyobrażeniom. Na wstępie musisz wiedzieć, o jaki efekt ci chodzi. Tak naprawdę od ciebie zależy, jaki obraz będzie dla ciebie satysfakcjonujący.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiaj przedwielkanocna niedziela handlowa
Następny artykułNiedzielny raport MZ: 3652 nowe zakażenia w Wielkopolsce