A A+ A++

Obserwatorzy pracy Krajowych Sieci Elektroenergetycznych zauważyli prawdopodobnie pojawiające się często od dość długiego czasu czerwone liczby w wymianie energii z krajami sąsiednimi. Pod poprzednią notką rozważany był problem nadmiernego importu energii przez Kalifornię, wywołany przez blogera Czubasa. Nie jestem w stanie zweryfikować jednoznacznie tego, o czym bloger pisze w komentarzach. Wpisałam w odpowiedzi swoje gdybanie: “Może to są dane maksymalne, które mogły się zdarzyć w czasie przebudowy sieci brudnej na zieloną.”  O sensowności dedukowania przyczyn występowania dziwnych danych opisujących przepływy energii w sieciach przekonał mnie polski przykład. 

Jak wiemy Polska stała się od kilku lat importerem energii, z istotnym jej wzrostem w każdym następnym roku. Zauważona nadprodukcja energii ze źródeł konwencjonalnych w Polsce, wychodząca w niektórych dniach poza obszar mocy planowanych, od wczoraj stała się dla mnie jasna. 

i prawdopodobnie oddana sieć oraz nowy blok w Turowie były i są jeszcze testowane. Zrobiłam dzisiaj rozliczenie Eksportu oraz Importu energii od pierwszego dnia nowego roku do dziś. Tak to wygląda na wykresie wymiany równoległej:

Import jest dodatni,  Eksport ujemny. Skala osi czasu 360 godzin – oznacza ostatnią godzinę dzisiejszego dnia. W analizowanym czasie godzinowe saldo dodatnie – Import energii występuje w 62 godzinach z odbiorem 12.275 MWh. Energię eksportowano w ciągu 292 h w ilości 157.692 NWh. Bilans całkowitej wymiany w od 1.01 do 15.01 godz. 11. wynosił 145.357 MWh. Maksymalny import wynosił 652 MWh, maksymalny eksport 1739 MWh. 

W wymianie nierównoległej prąd był importowany  przez 282 godziny oraz eksportowany przez 65 godzin. Saldo godzinowe wahało się od max importu 1080 MWh do max eksportu 868 MWh. W całym rozpatroywanym odcinku czasu zaimportowano z tych kierunków 157.350 MWh, wyeksportowano 19.780 MWh, a saldo tego kresu = Import 137.570 MWh. 

Początek roku 2021 w międzysystemowej wymianie energii zamyka się średnim saldem godzinowym wynoszącym -22.4 MWh, czyli po stronie eksportu energii wytworzonej w kraju. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGry w pudełkach – najciekawsze oferty na weekend 15-17 stycznia
Następny artykułTelefon kontaktowy dla osób mających trudności z dotarciem do punktów szczepień