A A+ A++

Tworzenie uproszczonych, miniaturowych wersji ludzkiego mózgu w laboratorium może dostarczyć naukowcom bezcennego modelu do badań zaburzeń kognitywnych i tego, jak choroba zmienia ten organ, a ostatnie osiągnięcia w tym zakresie są niezwykle obiecujące – organoidy zaczynają uderzająco przypominać naturalne organy. Teraz dowiadujemy się na przykład o wyjątkowych analizach 20-miesięcznych organoidów mózgowych, z których wynika, że te dojrzewają dokładnie tak samo jak naturalne mózgi u dzieci po urodzeniu, podążając za wewnętrznym zegarem kierującym jego rozwojem. Nic więc dziwnego, że organoidy mózgowe zyskują ostatnio na znaczeniu, jeśli chodzi o narzędzie badawcze, bo dostarczają naukowcom platformę do śledzenia takich chorób, jak epilepsja, autyzm czy schizofrenia, a nawet badania wpływu różnych narkotyków. 

Ostatnie przykłady pozwalają także obserwować, jak organoidy wytwarzają własne naczynia krwionośne, potwierdzając tym samym, że są w stanie wypracować charakterystykę podobną do naturalnego mózgu. A wszystko zaczyna się od kilku komórek, które poddaje się działaniu określonych substancji, żeby nakierować je na rozwój w komórki mózgowe. Dzięki temu zaczynają zmieniać się w struktury 3D, replikując komórki mózgowe i choć nie prowadzi to do zyskania świadomości, to struktura przewodzi elektryczne sygnały zupełnie jak w ludzkim mózgu. Najnowsze badania wzięły na warsztat jeden z takich organoidów mózgowych, który dojrzewał przez 20 miesięcy. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i University of California poddali go następnie genetycznej analizie, żeby prześledzić stopień rozwoju i przekonać się, że te miniaturowe mózgi z laboratorium osiągnęły pourodzeniową dojrzałość w 250-300 dni, czyli czasie odpowiadającym rozwojowi wewnątrzustrojowemu. – Pokazaliśmy, że te organoidy 3D podążają za wewnętrznym zegarem, który postępuje w laboratorium tak samo jak wewnątrz żywego organizmu. To niesamowite odkrycie – pokazujemy, że osiągnęły pourodzeniową dojrzałość w ok. 280 dni, a nastę … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 1 maja w każdym nadleśnictwie specjalne obszary do nocowania na dziko
Następny artykułPrzewoźnicy: Tak źle nie było (TYLKO W GAZECIE)