Dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen, diabetolog w Zakładzie Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert pierwszej debaty Innovation Day pt. “Profilaktyka: innowacja niejedno ma imię” podkreślała, jak ważnym narzędziem w profilaktyce są najprostsze dostępne badania, pod warunkiem, że są wykonywane regularnie.
Przykładowo oznaczanie poziomu glukozy na czczo, najprostsza metoda wykrywania cukrzycy, choroby, na którą w Polsce cierpi co 20 osoba, a liczba ta ciągle rośnie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę w 2030 roku osiągnie 380 mln, czyli o ponad 120 mln więcej niż obecnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tej chorobie:
Badanie stężenia glukozy na czczo to bardzo dobry parametr. Jeżeli pacjent wykonuje badanie raz w roku, to powinien wychwycić cukrzycę na wczesnym etapie. Ale pamiętajmy, że mamy pacjentów z grupy ryzyka, u których powinniśmy badanie robić częściej. Jeśli u pacjenta, który rok wcześniej mierzył cukier i miał dobre stężenie glukozy na czczo, wystąpiły niepokojące objawy, takie, które mogą świadczyć o cukrzycy, czyli: zmęczenie, senność, zmiana masy ciała, nawracające infekcje, pomyślmy o tym, żeby to badanie wykonać częściej. I co bardzo ważne: nie zapominajmy o dzieciach. Dzieci też chorują na cukrzycę, jest to bardzo często cukrzyca typu pierwszego, w której objawy pojawiają się szybko. A są to wzmożone pragnienie, wielomocz, zmęczenie, senność. Wykonujemy wtedy takie badanie natychmiast – apeluje dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen, diabetolog w Zakładzie Dietetyki Klinicznej WUM.
Regularne monitorowanie poziomu glukozy jest kluczowe dla dobrego zarządzania cukrzycą, co podkreślała ekspertka. Dr Anna Jeznach-Steinhagen podkreślała rolę innowacyjnych urządzeń pozwalających na ciągły monitoring poziomu cukru, takich jak sensory glikemii:
Sensory do ciągłego monitoringu glikemii to wspaniałe urządzenie, które mamy do dyspozycji od niedawna. Wcześniej pacjenci posługiwali się badaniami wykonywanymi przy użyciu glukometru, które były wykonywane zazwyczaj na czczo i 2 godziny po posiłku, dlatego często nie widzieliśmy całej krzywej. Ciągły monitoring glikemii za pomocą sensorów, dzięki którym widzimy całą dobę, co dzieje się z cukrem w organizmie pacjenta, daje nam możliwość kontroli – wyjaśnia dr Anna Jeznach-Steinhagen. – Pacjenci, którzy stosują insulinę mają dodatkową korzyść z sensorów, ponieważ słyszą alarmy w przypadku wysokiego i niskiego poziomu cukru. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Pacjent, który dzięki sensorowi widzi cały czas, jaki ma poziom cukru, widzi swoje reakcje na spożyty posiłek, na aktywność fizyczną, wie, czy leki przyjął w odpowiednim momencie, ma większą świadomość. To jest bardzo użyteczne edukacyjne narzędzie, szczególnie ważne w pierwszych etapach cukrzycy. Niestety są tylko częściowo refundowane, dla osób które stosują insulinoterapię – dodała dr Jeznach-Steinhagen.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS