2024-05-07 09:56
publikacja
2024-05-07 09:56
Zakończenie przez Komisję Europejską analizy w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE w zw. z wątpliwościami w zakresie praworządności może mieć pozytywny wpływ na zaplanowane na piątek przeglądy ratingu Polski przez agencje S&P i Fitch – oceniają ekonomiści PKO BP.
“KE poinformowała o zakończeniu analizy w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE, która była prowadzona przeciwko Polsce od 2017 m.in. w związku z wątpliwościami w zakresie niezawisłości sędziów. Jak zaznaczono analiza jest pozytywna. Informacja ta może mieć pozytywny wpływ na zaplanowane na piątek przeglądy ratingu Polski przez agencje S&P i Fitch” – napisano w porannym raporcie PKO BP.
“W styczniu agencja S&P stwierdziła, że podwyższenie oceny kredytowej Polski mogłoby nastąpić, gdyby agencja zaobserwowała trwałą poprawę w obszarze instytucjonalnym oraz governance, co przekładałoby się na stabilny napływ funduszy unijnych oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z kolei Fitch w komunikacie z listopada zaznaczył, że wskaźniki governance Polski są gorsze niż dla państw z medianowego koszyka z ratingiem na poziomie A, jednak równoważą je mocne ramy makroekonomiczne i zdywersyfikowana gospodarka” – dodano.
Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że zakończy procedurę z art. 7. przeciwko Polsce. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż 21 maja. W ocenie KE nie ma już poważnego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce.
W piątek 3 akredytowane przy UE agencje ratingowe – Fitch Ratings, S&P Global oraz DBRS – przyjrzą się ocenie kredytowej Polski. Decyzje zostaną ogłoszone po godz. 22.00 czasu polskiego.
Spośród największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej oceniają Moody’s i DBRS – na poziomie “A2” i “A”. Rating Polski według Fitch i S&P to “A-“, jeden poziom niżej. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)
tus/ osz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS