Ekonomiści banku Credit Agricole Bank Polska przewidują, że ostatnia obniżka stóp procentowych nie była końcem tegorocznej aktywności Rady Polityki Pieniężnej. Kolejne kroki mogą być podjęte już latem.
Prognozy zespołu ekonomistów Credit Agricole Bank Polska od 28 maja cieszą się wyjątkową uwagę, szczególnie w obszarze polityki monetarnej. Powód? Przed ostatnim posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej główny ekonomista CA Jakub Borowski nie tylko uważał, że Rada powinna obniżyć stopy, ale też jako jedyny bankowy ekonomista trafnie przewidział taki scenariusz.
Nowy zestaw prognoz autorstwa Borowskiego i spółki zakłada, że RPP „będzie utrzymywać łagodną politykę pieniężną przez dłuższy czas”, lecz nadal nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
– Oczekujemy, że w lipcu br. RPP wprowadzi tzw. forward guidance, czyli zapowiedź utrzymywania stóp procentowych na obecnym, zbliżonym do zera poziome przez dłuższy czas. Wprowadzenie forward guidance jest naszym zdaniem konieczne dla silniejszego zakotwiczenia oczekiwań rynkowych dotyczących stopy referencyjnej NBP w warunkach poprawy globalnych nastrojów oddziałującej w kierunku dalszego umocnienia kursu złotego – czytamy w ostatnim raporcie Credit Agricole.
W ślady EBC
Zdaniem ekonomistów banku, wsparciem dla ich scenariusza jest dalsze łagodzenie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Przypomnijmy – w ubiegłym tygodniu drugi najważniejszy bank centralny świata (po amerykańskim Fedzie) „dosypał” na walkę ze skutkami kryzysu kolejnych 600 mld euro. Podobnie jak w przypadku RPP, może to nie być koniec aktywności.
– Oczekujemy, że przed końcem br. EBC ponownie rozszerzy zakres i horyzont programu luzowania ilościowego w odpowiedzi na perspektywę inflacji utrzymującej się trwale poniżej celu. W przypadku materializacji naszego scenariusza załamania aktywności inwestycyjnej firm oczekujemy, że jesienią RPP skorzysta z kolejnych niekonwencjonalnych działań w polityce pieniężnej. Trudno obecnie precyzyjnie przewidzieć, po jakie narzędzia sięgnie RPP. Rozszerzenie programu skupu obligacji realizowanego obecnie przez NBP miałoby ograniczony wpływ na realną sferę gospodarki – czytamy w raporcie.
Jak przekonują ekonomiści Credit Agricole BP, „działania RPP będą ukierunkowane na pobudzenie aktywności inwestycyjnej firm”.
– W tym celu bank centralny mógłby udzielać bankom komercyjnym pożyczek z zerowym lub ujemnym oprocentowaniem, te zaś udzielałyby niskooprocentowanych kredytów np. małym i średnim przedsiębiorstwom. Zgodnie z wypowiedzią członkini RPP G. Ancyparowicz uruchomienie takiego programu może być obecnie utrudnione z uwagi na ograniczenia natury prawnej (jej wypowiedź odnosiła się do realizowanego przez EBC programu ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących –TLTRO), co stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, że wprowadzenie forward guidance będzie pierwszym krokiem RPP w kierunku dalszego łagodzenia polityki pieniężnej – dodano.
Normalizacja dopiero za dwa lata
Doświadczenie ostatniej dekady uczy, że stopy da się obniżać szybko, ale ich normalizacja to proces ciągnący się latami. Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, kluczowa w tym kontekście będzie „stabilizacja inflacji w okolicy celu i powrót gospodarki do równowagi”.
– Taka perspektywa pojawi się zaś najwcześniej w 2022 r. Normalizacja polityki pieniężnej będzie w pierwszej kolejności polegała na wygaszaniu niekonwencjonalnych programów, a podwyżka stóp będzie ostatnim krokiem. Zmaterializowałby się on wówczas dopiero w drugiej połowie 2022 r. – czytamy w opracowaniu.
W tym samym raporcie ekonomiści CA zaktualizowali także prognozy makroekonomiczne dla Polski. Ich zdaniem w drugim kwartale 2020 r. doświadczymy spadku PKB o 10,5 proc. Ujemne wyniki utrzymywać będą się aż do początku przyszłego roku. W efekcie cały 2020 r. zamknięty zostanie spadkiem PKB o 3,8 proc., zaś w 2021 r. oczekiwany jest wzrost o 3,2 proc. Tegoroczna inflacja ma wynieść 3,6 proc., przyszłoroczna natomiast 2,2 proc. Z kolei stopa bezrobocia na koniec 2020 r. ma wynieść 8 proc., a na koniec 2021 r. obniżyć się do 6,1 proc.
Michał Żuławiński
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS