A A+ A++

Ekolodzy krytykują Komisję Europejską za zapisy w Fit for 55 dotyczące biomasy

19.07.2021r. 19:00

Pakiet Fit for 55 ma pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednak ekolodzy wskazują, że nowo przedstawione propozycje nie są wystarczające dla ochrony środowiska, a szczególną uwagę przywiązują do kwestii spalania biomasy.

14 lipca Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet Fit for 55, którego celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. względem 1990 r.

Strategia leśna, która jest częścią pakietu, obejmuje cel posadzenia 3 mld drzew w całej UE do 2030 r., poprawę jakości i odporności lasów oraz ochronę różnorodności, ale wielu naukowców jest sceptycznych odnośnie tego, czy sadzenie drzew w celu spłacenia “długu węglowego” jest zgodne z zobowiązaniami Porozumienia paryskiego z 2015 r.

W dokumencie stwierdzono, że drewno pochodzące z lasów pierwotnych (naturalnych, o wysokiej bioróżnorodności, a także łąki i torfowiska) nie powinno być uznawane za odnawialne, a wykorzystywanie całych drzew do produkcji energii należy zminimalizować.

“Aby osiągnąć cele w zakresie klimatu i środowiska, zaostrzono kryteria zrównoważonego rozwoju w zakresie wykorzystania bioenergii, a wszelkie programy wsparcia dla bioenergii w państwach członkowskich należy opracowywać w sposób zgodny z zasadą wykorzystania kaskadowego biomasy drzewnej” – argumentuje KE.

Jednak działacze na rzecz ochrony środowiska wskazują, że wśród nowych regulacji nie zawarto przepisów, które ograniczałyby spalanie drewna. Obecnie w europejskim OZE biomasa ma aż ok. 60 proc. udział, z czego trzy czwarte zużywa ciepłownictwo.

W związku z tym krytykują Komisję Europejską podkreślając, że spalanie biomasy jest tak samo szkodliwe dla klimatu jak spalanie gazu czy węgla i emituje do atmosfery więcej CO2, a także nie chroni bioróżnorodności.

Apelują też o usunięcie biomasy z unijnej listy energii odnawialnej argumentując, że jej wykorzystywanie nie przyczyni się do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Tymczasem ze względu na rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii popyt na biomasę wzrósł w ostatnich dwóch dekadach.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRooney: Jeśli dobrze pójdzie, Bielik wróci pod koniec roku
Następny artykułStrażacka siedziba przechodzi gruntowny remont. Będą niespodzianki [FOTO]