A A+ A++

System naboru do szkół średnich jest obecnie w większości zestandaryzowany. W wyścigu po miejsce w wymarzonej klasie absolwent szkoły podstawowej może zyskać maksymalnie 200 punktów. Oczywiście najwięcej z nich daje dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty. Idealne napisanie testu powinno dostarczyć 100 punktów rekrutacyjnych.

Punkty z egzaminu ósmoklasisty

Za trzy egzaminy można dostać w sumie 100 punktów. Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo.

Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Odpowiednio 80 proc. da 28 punktów itd.

Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Warto zadbać o dobre oceny na świadectwie

W trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oprócz egzaminu ósmoklasisty punkty przynoszą oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów. Historia będzie istotna w drodze do klasy o profilu humanistycznym, wysoki stopień z fizyki natomiast w rekrutacji do informatycznej.

Szóstka na świadectwie da 18 punktów, ocena bardzo dobra 17, dobra 14, dostateczna 8, a dopuszczająca zaledwie 2. Siedem dodatkowych daje uczniowi czerwony pasek.

Laureaci konkursów zawsze zyskują

Kolejne 18 punktów rekrutacyjnych można zyskać za wybitne osiągnięcia w konkursach organizowanych przez kuratoria na szczeblu wojewódzkim, osiągnięcia artystyczne oraz sportowe ujęte w rozporządzeniu MEN.

Do puli zdobytych punktów mogą dojść kolejne trzy, jeśli dziecko w czasie nauki szkolnej włączało się w działania wolontariatu. Może to być pomoc w schroniskach dla zwierząt, fundacjach, czy samorządzie szkolnym. Musi być to jednak ujęte na świadectwie.

Progi punktowe. Kalkulator punktów

O tym, czy dziecko dostanie się do wybranego liceum i klasy, decyduje liczba zgromadzonych przez nie punktów. 

Warto pamiętać, że o tzw. progach punktowych, czyli o tym, ile punktów trzeba mieć, by dostać się do wybranej klasy w upatrzonej szkole, tak naprawdę dowiemy się dopiero po zakończeniu całego procesu rekrutacji. 

Oczywiście na stronach internetowych poszczególnych placówek znajdziemy progi punktowe, ale dotyczą one ubiegłych lat. Należy je traktować orientacyjnie i brać pod uwagę głównie podczas układania kolejności szkół na liście swoich preferowanych klas i szkół.

Orientacyjną liczbę punktów, które uczeń może otrzymać podczas rekrutacji do szkoły średniej, można wyliczyć za pomocą dostanych w sieci kalkulatorów. Poniżej podajemy klika z nich

Kalkulator punktów – TAK, ZDAM!

Kalkulator punktów – WaszaEdukacja.pl

Egzamin ósmoklasisty już za kilka dni

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty potrwa od 24 do 26 maja. Sprawdzian przeprowadzany w formie pisemnej jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły

Każdy z ósmoklasistów podchodzi do egzaminu z trzech przedmiotów. Są nimi język polski, matematyka i język obcy nowożytny

  • 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 – język polski
  • 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 – matematyka
  • 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 – język angielski (opcjonalnie inny język nowożytny)

Na napisanie egzaminu z polskiego uczniowie będą mieli 120 minut, z matematyki 100 minut, a z języka obcego 90 minut. Więcej czasu na pracę z arkuszami będą mieli zdający ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dla nich test z języka polskiego potrwa 3 godziny, z matematyki 2,5 godziny, a na zmagania z językiem obcym będą mieli 135 minut.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInvestigative journalist Mahoney: Ballot trafficking is a criminal enterprise and has been for a long time – Brighteon.TV
Następny artykułEgzamin ósmoklasisty za pasem, a nauczyciele szaleją. “Córka ma w tym tygodniu jeszcze pięć innych zaliczeń”