W sobotnie popołudnie piłkarze Avii Świdnik podejmowali broniącą się przed spadkiem Unię Tarnów. Świdniczanie pokonali rywali 4:2.

Początek meczu pokazał, że Unia mimo niskiego miejsca w tabeli jest zespołem solidnym, szczególnie w środku pola. Żółto-niebiescy przełamali gości dopiero w 38 minucie. Wówczas Wojciech Białek wykorzystał błąd obrońcy, któremu zabrał piłkę w okolicy linii pola karnego, obrócił się i mocnym strzałem pokonał bramkarza.

W drugiej połowie Avia z minuty na minutę była coraz groźniejsza. Próbowali Białek i Rak, ale ich strzały bronił Zając. W 66 minucie niespodziewanie to Unia strzeliła wyrównującą bramkę. Z rzutu karnego Rosiaka pokonał Tomasz Palonek. Podopieczni Łukasza Mierzejewskiego zareagowali bardzo szybko, bo już trzy minuty później prowadzili 2:1. Wojciech Białek przeprowadził indywidualną akcję, w której położył kilku rywali lecz obrońcy zdołali zablokować jego strzał. Do piłki dopadł Dominik Maluga i nie dał szans Zającowi. Minęły kolejne cztery minuty i było już 3:1. Tym razem w roli głównej pokazał się wprowadzony z ławki Bekzod Akhmedov. Uzbek oddał sprytny centrostrzał, który zaskoczył bramkarza Unii. W 80 minucie ładną akcję przeprowadził prawą stroną Michał Mydlarz. Sprowadzony zimą z ŁKS Łagów pomocnik wyłożył piłkę Mateuszowi Kompanickiego, a ten podwyższył na 4:1. Unia zdołała jeszcze odpowiedzieć bramką w doliczonym czasie gry, ale to Avia zgarnęła w tym meczu komplet punktów.

Cieszymy się bardzo z tego zwycięstwa. Już dawno takiego wyniku w Świdniku nie widzieliśmy, o ile pamiętam, to tyle bramek padło tutaj jeszcze w poprzednim sezonie. Początek był trudny. Unia dobrze operowała piłką. Przytrafił im się jeden błąd, który wykorzystałem. Fajnie przeczytałem zagranie obrońcy i strzeliłem na bramkę. W drugiej połowie stworzyliśmy sobie kilka sytuacji, które zamieniliśmy na trzy bramki. Ważnym momentem była odpowiednia reakcja na straconego gola z rzutu karnego. Szybko odpowiedzieliśmy trafieniem Dominika Malugi, co było istotne w kontekście dalszej części meczu – podsumował Wojciech Białek.

W środę świdniczanie wyjadą do Chełma, gdzie o 17:00 zagrają w derbowym pojedynku z Chełmianką. Kilka dni później, w sobotę, również o 17:00 podejmą w hicie sezonu naszpikowaną gwiazdami Wieczystą Kraków.

Avia Świdnik – Unia Tarnów 4:2 (1:0)

Bramki: Białek (38), Maluga (69), Ahmedov (73), Kompanicki (80) – Palonek (66-z karnego, 90).

Avia: Rosiak – Drozd, Mykytyn, Midzierski, Dobrzyński, Uliczny, Mydlarz (85 Kursa), Maluga (85 Zając), Kalinowski (69 Akhmedov), Rak (69 Kompanicki), Białek (85 Lenard).

Last modified: 21 maja, 2023