Dzisiaj, 22 grudnia 2023 roku, dokładnie o godz. 4:27 rozpoczęła się astronomiczna zima.
Rozpoczęcie nowej pory roku jest związane z przesileniem zimowym na półkuli północnej. Jest to moment w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, na półkuli północnej jest najkrótszym dniem w roku. Od dzisiaj dnia zacznie przybywać.
W tym miejscu warto dodać, że dzisiejszy dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin 43 minuty 22 sekundy i będzie krótszy od najdłuższego o ponad 9 godzin. W Zambrowie Słońce wzejdzie o godz. 7:42 zaś zajdzie o 15:16. Wczoraj mieliśmy najkrótszy dzień w roku, który trwał 7 godzin 43 minuty 20 sekundy. Kolejne dni przyniosą wydłużenie dnia o 8 sekund, 25 sekund i dalej 47 sekund i 1 minutę.
Dzień, w zależności od położenia geograficznego, będzie mógł być krótszy lub dłuższy. Najkrótszy będzie na północy w Jastrzębiej Górze, dzielnicy Władysławowa – najbardziej wysuniętym w tym kierunku obszarze Polski. Najdłuższy będzie na południowych krańcach Polski, tj. w Bieszczadach. Tam dzień będzie trwał 8 godzin 12 minut 37 sekund zaś na północy 7 godzin 12 minut i 10 sekund.
Słońce w południe znajdzie się zaledwie na wysokości 13,6 stopnia, czyli pięć razy niżej niż w czasie przesilenia letniego w dniu 21 czerwca. Warto przypomnieć, że najdłuższy dzień w tym roku trwał w Zambrowie niemal 17 godzin. Jak łatwo zauważyć, różnica w czasie trwania dnia może w obrębie Polski wyniesie aż całą godzinę!
W tym miejscu warto zauważyć jeszcze jedną ciekawostkę. Słońce w dniu 3 stycznia o godz. 01:39 będzie znajdowało się najbliżej Ziemi, tj. około 147 milionów kilometrów. Na początku lipca, w czasie lata, jest najdalej. Mimo najmniejszej odległości od Słońca na półkuli północnej jest to najzimniejsza pora roku. Oznacza to, że na temperaturę na ziemi bardziej wpływa nachylenie osi Ziemi w stosunku do Słońca niż fizyczna odległość od Słońca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS