A A+ A++

W kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Wierni gromadzą się w kościołach. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego. Wypowiada wtedy słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Wierni często biorą popiół w książeczkę od nabożeństwa. Potem posypują nim w domach członków swoich rodzin.

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Nie spożywamy w ten dzień mięsa. Zalecany jest jeden posiłek w ciągu dnia, do syta.

Tradycja posypywania głów popiołem pojawiła się w VIII wieku. W XI w. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj w całym kościele. Popiół pochodzi z palm poświęconych w niedzielę palmową z poprzedniego roku.

W Środę Popielcową we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritasu.

Akcja Caritasu

Tysiące tekturowych skarbonek “Jałmużny Wielkopostnej” przygotował Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały Wielki Post wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku zebrane pieniądze przeznaczone będą na pomoc osobom starszym.

– „Jałmużna Wielkopostna” ma charakter wychowawczy, czyli uczy miłości bliźniego, a przez ofiarę można pomóc tym, którzy są w trudnej sytuacji życiowej – mówi Tomasz Kopytowski z Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Skarbonki, których przygotowano 30 tys., będą dostępne w parafiach archidiecezji. W pabanickich kościołach są wystawiane najczęściej przy wyjściach. Można je wziąć, zorganizować zbiórkę i po 40 dniach zwrócić wypełnione.

– Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy, wrzucając je do skarbonek – dodaje Kopytowski.

Co to za święto?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. W tym roku wypadła 26 lutego, za rok 17 lutego, a w 2022 r. – 2 marca.

Okres Wielkiego Postu zakończy Wielki Tydzień. Najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia to Triduum Paschalne: Wielki Czwartek – obchodzony na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i eucharystii, Wielki Piątek – upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu i Wielka Sobota – dzień święcenia pokarmów. Triduum Paschalne poprzedza Niedziela Palmowa.

Święta Wielkanocne są również ruchome. W tym roku wypadają 12 kwietnia – niedziela, 13 kwietnia – lany poniedziałek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzumowski o koronawirusie: Maseczki nie pomagają. 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny
Następny artykułPolska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?