A A+ A++

Jak co roku 29 października rosyjskie stowarzyszenie Memoriał organizuje akcję “Przywracania imion” – publicznego odczytywania list ofiar terroru stalinowskiego. Dotychczas akcja organizowana była w licznych miastach Rosji i świata, w tym Polski. Dziś odbywa się wyłącznie w sieci.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w Rosji i na świecie, Memoriał przenosi akcję do internetu. Na stronie october29.ru można zobaczyć, jak uczestnicy “Przywracania imion” odczytują listy ofiar NKWD. W akcji może wziąć udział każdy – wystarczy 29 października lub wcześniej nagrać wideo, w którym czyta się nazwiska ofiar z udostępnionej listy i wysłać filmik organizatorom, którzy włączą go do transmisji. Organizatorzy proszą o materiały nie dłuższe niż 2-3 minuty i bez napisów, ale z podanym w nazwie pliku miastem i datą.

Można też przywracać imiona zamordowanych przez NKWD samodzielnie. Wystarczy włączyć stream na Facebooku i oznaczyć go #ВозвращениеИмен, a działacze Memoriału znajdą go i udostępnią.

Transmisja wideo jest dostępna dziś na stronie Memoriału od 10 do 22 czasu moskiewskiego. Działacze organizacji zachęcają, by osoby zdrowe, przy zachowaniu bezpieczeństwa i dystansu społecznego złożyły kwiaty na grobach i w miejscach pamięci ofiar komunizmu.

Akcja “Przywracania imion” jest od lat organizowana także w Polsce. Tradycyjne odczyty list ofiar NKWD odbywały się m.in. na starych miastach Warszawy i Krakowa. W wydarzeniu brała też udział Telewizja Biełsat, która była patronem akcji. W tym roku rocznicowe imprezy masowe na terenie Polski są niemożliwe do zrealizowania.

Także dziś w Mińsku trwają obchody rocznicy „Nocy Rozstrzelanych Poetów”. 29 października 1937 roku NKWD zamordowała w kazamatach swojej mińskiej siedziby 130 przedstawicieli białoruskiej elity intelektualnej: literatów, prawników, dziennikarzy i artystów. Wśród nich najważniejszych białoruskich poetów lat 20 i 30 XX wieku. Biełsat relacjonuje przebieg zorganizowanych oddolnie uroczystości.

pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIII Wołomiński Festiwal Teatralny w Twoim domu!
Następny artykuł“Dawanie złudnej nadziei, by ją zdeptać”. Medycy ze szpitala w Łodzi wspierają strajk kobiet