W związku z niedawnym przypadkiem ataku dzika na mieszkankę Gdyni, przypominamy najważniejsze zasady zachowania wobec tych zwierząt.
Obecność dzików na ulicach polskich miast to konsekwencja ich szybko rosnącej populacji i poszukiwania terenów żerowania. W Polsce jest obecnie około 70-80 tys. osobników. Tereny rolne i obrzeża miast są dla nich atrakcyjnym miejscem, ponieważ na polach, w ogródkach z kompostownikami, a coraz częściej, niestety, także w boksach śmietnikowych, znajdują łatwo dostępne pożywienie. To stwarza realne zagrożenie, szczególnie w miastach, których mieszkańcy, nieobeznani z dzikimi zwierzętami i nieświadomi ich możliwych reakcji, nie zachowują ostrożności w spotkaniu z dzikami, a czasem wręcz prowokują zwierzęta do odwiedzania miejsc zabudowy, wyrzucając im karmę.
Dlatego toruńska Straż Miejska zwraca się z apelem do mieszkańców, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
Najważniejsze zasady:
- Nie dokarmiaj dzików na własną rękę!
- Zabezpieczaj kompostowniki, by resztki warzyw i owoców nie wabiły dzików.
- Przechowuj pojemniki na odpady w zamkniętych pomieszczeniach.
- Nie wystawiaj resztek jedzenia przy pojemnikach.
Kiedy spotkasz dzika:
- Zachowaj spokój i odejdź w przeciwnym kierunku.
- Nie strasz, nie podchodź i nie dotykaj!
- Lochy z młodymi, gdy poczują zagrożenie (np. ze strony psa), mogą zaatakować!
Zgłoszenia dotyczące obecności dzików w mieście toruńska Straż Miejska przyjmuje całodobowo pod numerem telefonu 986. Zadzwoń, gdy zwierzęta podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie.
Populacja dzików rozrasta się bardzo szybko – przyrost naturalny tego gatunku wynosi 100-200 proc. W jednym miocie samica rodzi zwykle od 4 do 8 młodych, a bywa, że nawet 12. Dlatego bez ingerencji człowieka zwierzęta te rozmnożyłyby się nadmiernie, stanowiąc konkurencję dla samych siebie i zagrożenie dla rejonów zamieszkania. Co roku dokonywany jest w związku z tym odstrzał redukcyjny dorosłych dzików – z wyłączeniem loch z młodymi. W rejonie Torunia liczbę dzików, która może zostać zredukowana w roku 2024, określono na maksymalnie 70 szt. Działania te są prowadzone przez Gminę Miasta Toruń we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego i poprzedzone odpowiednią akcją informacyjną. Zwierzęta są wywabiane z terenów zurbanizowanych w obszary niezamieszkane, gdzie odstrzał nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Ma on na celu nie tylko zmniejszenie populacji dzików, ale też prewencję rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Fot. Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS