A A+ A++
Zmicier Łupacz przed budynkiem sądu w Głębokiem. Zdj. belsat.eu

Nasz korespondent z Głębokiego został zatrzymany w czwartek podczas ogólnokrajowej milicyjnej obławy na dziennikarzy. Dziś Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że jest podejrzanym w sprawie karnej.Komitet Śledczy zarzuca mu “rozniecanie nienawiści na tle rasowym, narodowym, religijnym lub innym społecznym” (artykuł 130.1 KK). Sprawę karną wszczęto przeciwko niemu z powodu filmiku umieszczonego na jednym z głębockich czatów. Według służb są w nim odezwy do użycia przemocy przeciwko funkcjonariuszom – informuje Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Sprawę karną przeciwko dziennikarzowi wszczął naczelnik głębockiego rejonowego wydziału Komitetu Śledczego podpułkownik Siarhiej Plikat. To także on postanowił zatrzymać naszego korespondenta, który w tym czasie leczył się na serce w sanatorium. W jego domu odbyła się rewizja.

„Przejaw słabości czy rozsądku?” Białoruscy dziennikarze coraz częściej decydują się na emigrację

Zmicier Łupacz to dziennikarz katolicki i korespondent Biełsatu z Głębokiego. Czytelnicy naszej strony znają go jako autora materiałów o historii i kulturze regionu. Jest jednym z dziennikarzy najczęściej skazywanych za pracę dla Biełsatu – ostatnio złożył w Komitecie Praw Człowieka ONZ skargę na prześladowanie go przez białoruskie sądy. Od lat opisuje koegzystencję narodów białoruskiego, polskiego, rosyjskiego, litewskiego i żydowskiego na dawnej Wileńszczyźnie Wschodniej – co czyni oskarżenia o “rozniecanie nienawiści” absurdalnymi.

Wszystkie materiały Zmitra Łupacza znajdziesz TUTAJ

Wcześniej sprawy karne z tego samego artykułu wszczęto przeciwko liderom polskiej mniejszości na Grodzieńszczyźnie i w Brześciu Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi, Marii Tiszkowskiej, Irenie Biernackiej i Annie Paniszewej. Z kolei za wystawę obrazów z portretem powojennego partyzanta antysowieckiego zrzuty z art. 130.1 KK usłyszeli dziennikarz Biełsatu, grodzieński społecznik Paweł Mażejka i malarz Aleś Puszkin.

Miejsce zbrodni: internet. Czyli jak ośmieliłem się otworzyć usta bez pytania o zgodę władzy

pj/belsat.eu wg BAŻ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDursołtan Taganowa: Nie mogłam patrzeć spokojnie na bezkres nieszczęść
Następny artykułPoznaliśmy nowy sposób naprawy błony komórkowej przez komórki nowotworowe